Zdjecie Publikacja 42022 Tydzien.net.pl

Spoofing, scamming i phishing – najpopularniejsze przestępstwa XXI wieku

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rozwój nowoczesnych technologii mocno przyczynił się do tego, że cyberprzestępcy są coraz skuteczniejsi w swoich działaniach. Zadbaj o swoje dane osobowe i postaraj się nie paść ofiarą oszustwa internetowego lub telefonicznego. Poznaj najpopularniejsze metody stosowane przez cyberprzestępców. Sprawdź poradnik i zabezpiecz się na przyszłość.

Cyberprzestępcy stosują różne techniki umożliwiające skuteczne podejmowanie prób wyłudzenia danych osobowych, haseł logowania do banku lub danych karty płatniczej. Czasem zwykła wiadomość SMS może być potencjalnym zagrożeniem, szczególnie jeśli nie zachowamy ostrożności.Co musisz zrobić, kiedy dzwoni obcy rozmówca? Wejdź na Infonumer – sprawdź co to za numer.

3 najpopularniejsze techniki wyłudzeń – warto je znać!


Berdychowski Kwiecien2 2024

Jeśli na co dzień korzystasz z telefonu komórkowego i zasobów internetu, musisz poznać najpopularniejsze techniki wyłudzeń stosowane przez cyberprzestępców. Wbrew pozorom jest mnóstwo metod, które umożliwiają przestępcom internetowym wyłudzanie danych osobowych i innych poufnych informacji.

Najpopularniejsze sposoby wykorzystywane przez cyberprzestępców to:

  1. Phishing – polega na podszywaniu się pod instytucje, które na ogół budzą zaufanie wśród rozmówców, np. banki, firmy telekomunikacyjne, urzędy państwowe. Cyberprzestępcy wykorzystują w tym przypadku masowe wiadomości e-mail lub komunikatory w mediach społecznościowych w celu wyłudzenia haseł do kont bankowych.
  2. Spoofing – to nowatorska metoda wyłudzania danych osobowych stosowana przez cyberprzestępców. Dzięki nowym technologiom nadawca połączenia podszywa się pod inną osobę np. członka rodziny, prosząc o szybki przelew lub przesłanie danych logowania do banku.
  3. Scamming – to najczęściej wiadomości, które informują o nieprawdziwych sytuacjach np. wypadek bliskiej osoby lub konieczność uregulowania zadłużenia za przesyłkę kurierską. Przestępcy w ten sposób wywierają na ofiarach presję i oddziałują na emocje, dzięki czemu wyłudzają poufne dane.

Nie chcesz stać się ofiarą przestępstwa internetowego lub telefonicznego? Sprawdź najlepsze wskazówki: Blog Infonumer.pl.

Czy przed atakami cyberprzestępców przez telefon da się obronić?

Choć przestępcy wykorzystują nowe technologie do prób wyłudzeń danych osobowych,
to jednak masz możliwość skutecznej ochrony. Wystarczy, że zachowasz spokój i zdrowy rozsądek.

Podczas rozmowy z nieznanym nadawcą połączenia nigdy nie udostępniaj zbyt wielu informacji i postaraj się jak najszybciej zweryfikować opinie o dzwoniącym w internetowej bazie numerów.

Przeczytaj też: Jak ochronić się przed wyłudzeniem danych w internecie?

Jakie dane próbują wyłudzać cyberprzestępcy?

Hakerzy rozsyłający wirusy komputerowe lub wykonujący połączenia podszywając się pod publiczne instytucje, próbują najczęściej zyskać takie informacje, jak:

  • numery PESEL i dowodów osobistych,
  • loginy i hasła logowania do banku.

To kluczowe informacje, które mogą spowodować, że cyberprzestępcy będą w stanie ukraść Ci wszystkie oszczędności lub np. wyłudzić pożyczkę na Twoje dane.

Zostaw komentarz