||||

Śpiewali i recytowali ku pamięci św. Jana Pawła II

Img20240207183348
Uczestnicy Przeglądu poezji i piosenki o św. Janie Pawle II. Fot: Sebastian Witasiak
Co o tym sądzisz?
+1
2
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W środę 7 lutego w sali widowiskowej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury im. św. Jana Pawła II w Śremie odbył się przegląd piosenki i poezji o św. Janie Pawle II. Organizatorkami tego wydarzenia były dwie nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego – pani Agata Drymel i pani Monika Knyspel.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Osoba św. Jana Pawła II w KCEK jest cały czas wiecznie żywa. Nie tylko jest on patronem placówki, ale również wartości przekazywane w tej szkole są wzorowane na nauczaniu polskiego papieża. W środowe popołudnie w sali widowiskowej KCEK odbył się przegląd piosenki i poezji o św. Janie Pawle II, które pomysłodawczyniami były pani Agata Drymel i pani Monika Knyspel. W przeglądzie wzięli udział chętni uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Katolickich. Za sprawy techniczne byli odpowiedzialni nauczyciele: pan wicedyrektor Jakub Kozikowski oraz pan Marcin Włodarczak. Samo wydarzenie otworzył dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie – pan Kacper Knyspel.

Habemus papam!

Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego pokazu nagrania z 16 października 1978 roku. Nagranie przedstawiało oficjalne przedstawienie Karola Wojtyły światu jako nowego papieża, który przybrał imię Jan Paweł II na cześć swoich trzech poprzedników: Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I. Jana Pawła II oficjalnie ogłosił światu kardynał Pericle Felici – ówczesny kardynał protodiakon.Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Carolum. Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Wojtyła, qui sibi nomen imposuit Ioannis Pauli.

kardynał Pericle Felici

Uczniowie wystąpili dla św. Jana Pawła II

W trakcie występów część uczniów wystąpiła śpiewając różnego rodzaju pieśni religijne i te kojarzone z osobą św. Jana Pawła II. Nie mogło zabraknąć takich pieśni jak: ,,Barka”, ,,Lolek” z repertuaru Magdy Anioł i ,,Moje miasto Wadowice”. Pojawili się na scenie również uczniowie, którzy zaśpiewali jedną z pieśni neokatechumenalnych (jeden z ruchów w Kościele rzymskokatolickim, który był szczególnie bliski papieżowi Polakowi. Do tego ruchu należy np. piosenkarka Sanah). W trakcie tego wydarzenia wspominano również dzieło Światowych Dni Młodzieży. Wykonano piosenkę ,,Emmanuel” – hymn Światowych Dni Młodzieży w Rzymie (2000 rok). Druga część uczestników recytowała wiersze. Jedna z uczestniczek nawet popisała się własną twórczością. W trakcie występów w tle wyświetlano fotografie z różnych scen życia św. Jana Pawła II oraz nagranie ze Światowych Dni Młodzieży w Rzymie. Na zakończenie uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Pan Grzegorz przygotował prezentację o św. Janie Pawle II

Pan Grzegorz Pierzchalski nauczyciel, który uczy w Zespole Szkół Katolickich w Śremie przygotował prezentację multimedialną o życiu św. Jana Pawła II. Prezentacja przedstawiała fotografie i obrazy na których widniał papież Polak oraz nagrania filmowe m.in. ze spotkań świętego z dziećmi, momentu jego śmierci i samego pogrzebu. Dodatkowo w skład prezentacji wchodziła ścieżka dźwiękowa, która w połączeniu ze wcześniej opisanymi ilustracjami wywoływała emocje w zgromadzonej publiczności.

Zostaw komentarz