Sprawdź swoją wiedzę na temat kredytu walutowego

9674 Twlwzqdfcoewlzxv


VW_Berdychowski_400_150(1)

Interesuje cię temat kredytu walutowego? Czy wiesz, że obecnie o kredyt walutowy mogą ubiegać się jedynie osoby, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu? Zmiany te zostały wprowadzone przez komisję nadzoru finansowego, aby zabezpieczyć regularną i stałą spłatę jak i obsługę kredytu. 

Czym jest kredyt?

Zastanawiasz się czym tak naprawdę jest kredyt? Według definicji, którą znaleźć możemy w prawie bankowym, kredyt jest to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach. Osoba, która zaciąga kredyt, czyli kredytobiorca zobowiązuje się do regularnej i stałej spłaty swojego zobowiązania, przestrzegania warunków umowy kredytowej oraz wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej. 

Czym jest kredyt walutowy?

Kredyt walutowy, to kredyt, który zostaje zaciągnięty w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W przypadku Polski jest to kredyt walutowy, który zaciągnięty jest w walucie innej niż Polska złotówka. W Polsce możesz ubiegać się o kredyt walutowy w walutach takich jak:

  • Frank szwajcarski,
  • Funt brytyjski,
  • Dolar amerykański,
  • Euro. 

Kto obecnie może ubiegać się o kredyt walutowy?

Czy wiesz, że obecnie o kredyt walutowy mogą ubiegać się jedynie osoby, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu? Oznacza to, że jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt we frankach szwajcarskich, znaczna część twojej pensji musi być wyrażona właśnie w tej walucie. 

Przepisy te zostały wprowadzone przez komisję nadzoru finansowego, aby zabezpieczyć stałą i regularną spłatę jak i obsługę kredytu. Dodatkowo komisja nadzoru finansowego wprowadziła te przepisy po to, aby zapobiegać ponownemu wystąpieniu sytuacji, kiedy to w Polsce masowo udzielono kredytu we frankach szwajcarskich.

Jak wygląda sytuacja frankowiczów?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na złożenie pozwu i próbę odzyskania utraconych pieniędzy. Jedna z najlepszych kancelarii w Polsce postanowiła udostępnić darmowe narzędzie jakim jest kalkulator frankowicza. Narzędzie to pomaga wyliczyć orientacyjną kwotę o jaką można ubiegać się w przypadku wygrania procesu sądowego. 

Aby skorzystać z tego narzędzia w odpowiednie rubryki należy wpisać podstawowe parametry swojej umowy kredytowej takie jak nazwa banku, kwota kredytu, data rozpoczęcia kredytu czy okres kredytowania. 

Jakie dokumenty należy przygotować, aby starać się o kredyt walutowy?

Aby starać się o kredyt walutowy przede wszystkim należy złożyć wniosek o kredyt walutowy. Dodatkowo należy również potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości takiego jak dowód osobisty lub paszport. Pamiętaj również o przygotowaniu swojej umowy o pracę lub kontraktu za granicą. 

Dodatkowo bank będzie wymagał od ciebie również zaświadczenia o wysokości twoich dochodów, wyciągu z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy, zeznania podatkowego z ubiegłego roku oraz potwierdzenia zameldowania w Polsce. 

W jakim języku złożyć dokumenty?

Starając się o kredyt walutowy musisz pamiętać o tym, że złożone przez ciebie dokumenty muszą zostać spisane w języku polskim. Jeżeli posiadasz dokumenty, które zostały spisane w innym języku zaleca się, abyś skorzystał z usług tłumacza przysięgłego, który profesjonalnie przetłumaczy Twoje dokumenty. 

Musisz wiedzieć o tym już wcześniej, gdyż będzie to dla ciebie dodatkowy koszt podczas procesu starania się o kredyt walutowy oraz będziesz musiał poświęcić na to dodatkowy czas.

Zostaw komentarz