Img 1699727026929
Złożenie kwiatów i zniczy przy kwaterze Powstańców Wielkopolskich/ fot. W. Kaptur
  • Home
  • Aktualności
  • Tak było na Powiatowych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości

Tak było na Powiatowych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Biało – czerwone flagi, kotyliony i wianki. Śremianie tłumnie przybyli, by świętować najważniejsze święto dla naszego kraju – Święto Niepodległości. 


Berdychowski Kwiecien2 2024

Upływa 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji każde miasto w kraju organizuje szereg uroczystości i wydarzeń, aby odpowiednio uczcić 11 listopada. Śremianie tłumnie wzięli udział w Powiatowych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 

Uroczystość została zainaugurowana w Kościele Garnizonowym pw. św. Jana z Dukli o godz. 11:00. Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz płk Wojciech Kułak, a o oprawę muzyczną zadbało Śremskie Towarzystwo Śpiewackie im. Stanisława Moniuszki. Następnie uczestnicy powiatowych obchodów udali się na pobliski cmentarz przy ul. Cmentarnej. Harcerze z Hufca ZHP Śrem im. Mazurka Dąbrowskiego złożyli znicze na grobach powstańców. Natomiast przedstawiciele władz samorządowych i instytucji wraz z mieszkańcami składali wiązanki pod pomnikiem. Img 1699727031075 1
Msza święta za Ojczyznę w Kościele Garnizonowym w Śremie/ fot. W. Kaptur

Kolejnym punktem obchodów był uroczysty przemarsz na Plac 20 Października. O bezpieczeństwo na drodze zadbała śremska policja we współpracy ze strażą miejską. Za zmotoryzowanymi ciągnął się tłum ludzi. Długą flagę Polski trzymali uczniowie wraz z gronem pedagogicznym ZSP im. Powstańców Wlkp. W przemarszu uczestniczyli również: Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego, Kompania Honorowa 6. Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych, harcerze z Hufca ZHP Śrem, Korpus Kadetów z ZST im. Hipolita Cegielskiego, poczty sztandarowe, oficjalne delegacje wraz z mieszkańcami powiatu śremskiego. 

Img 1699726937815 1
Przemarsz na Plac 20 Października/ fot. W. Kaptur

Uczestnicy na śremskim rynku odśpiewali hymn Polski wraz z Julią Bartkowiak. Oprawą muzyczną całej uroczystości zajęła się Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. M. Zielińskiego. Przed Apelem Pamięci i salwą honorową głos zabrał starosta śremski.

Po 123 latach Państwo Polskie powróciło na mapę Europy. Możemy się cieszyć, bo żyjemy w wolnym i niepodległym państwie. Ale musimy również pamiętać, że obecnie żyjemy w niebezpiecznym geopolitycznie świecie. W obliczu wojny w Ukrainie, w obliczu wojny na Bliskim Wschodzie, w obliczu wielu napięć na świecie. To właśnie w tym momencie, w tym czasie powinno się pamiętać historię

– mówił podczas przemówienia do Śremian Zenon Jahns.

Po Apelu Pamięci i salwie honorowej burmistrz Śremu wraz ze starostą śremskim złożyli wiązanki przy pomniku rozstrzelanych Synów Ziemi Śremskiej. Uroczystość uświetnił pokaz musztry w wykonaniu kadetów z ZST im. Hipolita Cegielskiego. Na zakończenie Powiatowych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości zaśpiewano ,,My, Pierwsza Brygada’’ oraz zaproszono uczestników na poczęstunek w formie grochówki i rogali świętomarcińskich.

Zostaw komentarz