||||

Narodowe Święto Niepodległości w powiecie śremskim

Swieto Niepodleglosci W Sremie 4
fot. arch. red.

Przed nami jedno z najważniejszych świąt – Narodowe Święto Niepodległości, które co roku obchodzimy 11 listopada. W tym roku przypadają 105. urodziny Wolnej Polski. Z tej okazji w całym powiecie śremskim odbędą się uroczystości patriotyczne. I nie tylko…


VW_Berdychowski_400_150(1)

11 listopada to niezwykle ważna data dla każdego Polaka. Przypomnijmy, że 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów ponownie wróciła na mapę Europy. 11 listopada stał się świętem państwowym i dniem wolnym od pracy w 1937 r., kiedy to Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości. Następnie przez okres II wojny światowej oraz w czasie PRL 11 listopada stał się zakazanym symbolem marzeń i nadziei o powrocie wolnej Polski. Świętem państwowym został ponownie w 1989 r. I od tego czasu corocznie celebrujemy Święto Niepodległości.

Tegoroczne powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Śremie. W programie uroczystości przewidziano mszę świętą za Ojczyznę, która o godz. 11.00 odbędzie się w Kościele Garnizonowym. Po niej na cmentarzu parafialnym zostaną złożone wieńce. Następnie uczestnicy we wspólnym uroczystym przemarszu udadzą się na Plac 20 Października, gdzie zaplanowano odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz Apel Pamięci.Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

W przededniu świętowania 105. urodzin Wolnej Polski Centrum Kultury Książ Wlkp. zaprasza mieszkańców do biblioteki na spotkanie z przedstawicielami Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ Wlkp. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 10 listopada o godz. 17.00 w ksiąskiej bibliotece publicznej. Zaproszeni goście opowiedzą o I wojnie światowej, której jednym z najważniejszych dla nas skutków było odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Wstęp na wykład „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy drogą do niepodległości” jest bezpłatny.

Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego zaprasza na wieczór patriotyczny pn. „Śpiewamy pieśni patriotyczne”, który odbędzie się w piątek, 10 listopada w holu budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brodnicy. Początek o godz. 17.00.

Burmistrz Dolska zaprasza na gminne obchody Święta Niepodległości, które odbędą się w sobotę, 11 listopada. Na ten dzień zaplanowano mszę św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Michała Archanioła (godz. 10.00). Po mszy św. odbędzie się przemarsz na dolski Rynek, gdzie pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Dolskiej zostaną złożone kwiaty. Przewidziano także występ artystyczny uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie. Tego dnia także odbędzie się Otwarty Indywidualny Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Dolsk.

Z kolei w gminie Książ uroczystości rozpoczną się mszą święta w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wlkp. (godz. 11.45). Następnie odbędzie się przemarsz na ksiąski Rynek, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości. Tam także zaplanowano mini recital „O Wolności” w wykonaniu Anity Szymanowskiej i Mariusza Śląskiego. Tego dnia także Ksiąski Klub Seniora będzie częstował rogalami, a dla wszystkich Marcinów zostanie przygotowana niespodzianka!

Sportowe wydarzenia towarzyszące

Również w sobotę, 11 listopada w Śremskim Sporcie odbędą się I Mistrzostwa Śremu Kopa Sportowego. Zawody odbędą się na hali sportowej Śremskiego Sportu od godz.13.00. Zapisy tylko w biurze zawodów przed turniejem, które będzie czynne od godz. 12.00. Koszt uczestnictwa to 35 zł. Dla wszystkich zawodników Śremski Sport przygotuje ciepły posiłek, a dla zwycięzców puchary i nagrody rzeczowe. Szczegółowe informacje można uzyskać u Jacka Michalskiego – tel. 604 254 932.

Starosta Śremski wraz z Runner’s Power i Śremskim Sportem serdecznie zaprasza na VI Powiatowy Bieg Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada w godz. 13.00-16.00 na Stadionie Miejskim im. Powstańców Wlkp. w Śremie. W biegu uczestniczyć mogą dzieci, młodzież i dorośli. Celem przedsięwzięcia jest uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, dlatego mile widziane są stroje lub dodatki w naszych barwach narodowych.

Główny bieg odbędzie się na trasie liczącej 5 km. Start i meta znajdować się będą na Stadionie Miejskim, a trasa poprowadzi biegaczy po ścieżkach Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich. Zapisy na biegi młodzieżowe i dziecięce odbędą się tylko w dniu zawodów od godz. 13.00.

Start biegów dziecięcych i młodzieżowych zaplanowano na godz. 13.45. Natomiast o 14.45 rozpocznie się bieg główny na 5000 m, rekreacyjny na 2500 m oraz młodzieżowy na 2500 m. Ponadto 250 osób, które jako pierwsze zapiszą się na VI Powiatowy Bieg Niepodległości, otrzyma specjalny, pamiątkowy medal od Runner’s Power. Warto również wpaść i pokibicować!

Popłyną dla Agaty

Na 11 listopada zaplanowano także akcję charytatywną pn. „Nocne pływanie dla Agaty”, które odbędzie się na basenie Śremskiego Sportu (od godz. 20.00). Czym jest „Nocne pływanie”?

To unikalna okazja, abyśmy wszyscy wspólnie zanurzyli się w cieplej atmosferze i oddali hołd Niepodległej Polsce i jednocześnie pomogli naszej trenerce pływania, która walczy ze straszną chorobą. Zachęcamy każdego, kto kocha pływanie lub chciałby spróbować czegoś nowego, aby wziął udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane naszej trenerce jako pomoc w jej osobistej walce z rakiem

– informują organizatorzy akcji.

Narodowe Święto Niepodległości z koleją

Na wyjątkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości poleca się Średzka Kolej Powiatowa. Co w programie?

Z uwagi na to wydarzenie przygotowaliśmy dla bogaty i niecodzienny program! Startujemy o godz. 11.00 i ze stacji Środa-Miasto udajemy się pociągiem do Zaniemyśla. Następnie, w drodze powrotnej zatrzymujemy się w Śnieciskach, aby spędzić trochę czasu przy wspólnym ognisku, podczas którego będzie możliwość zjedzenia czegoś dobrego i wypicia ciepłego napoju. Ale to nie koniec niespodzianek! Na wszystkich podróżujących tego dnia czekać będzie słodki poczęstunek, w nawiązaniu do tradycji!

– wspominają organizatorzy wydarzenia.

Zostaw komentarz