Wybory 2023 (9)
Podczas głosowania w wyborach do sejmu i senatu w powiecie śremskim doszło do dwóch incydentów wyborczych/fot. D. Górna

Dwa incydenty w głosowaniu w powiecie śremskim

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Podczas głosowania w wyborach do sejmu i senatu (15 października) w powiecie śremskim doszło do dwóch incydentów wyborczych. Sprawą zajmują się policja i prokuratura.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Do pierwszego z incydentów wyborczych doszło w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 w Śremie, która znajdowała się w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Farnej. 15 października o godzinie 9.32 do Komendy Powiatowej Policji w Śremie wpłynęło zawiadomienie o 54-letnim mężczyźnie, który podarł trzy karty do głosowania (do sejmu, do senatu i referendalną). Mężczyzna popełnił przestępstwo i będzie odpowiadał z artykułu 248 p. 3 Kodeksu Karnego:

Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:

3) niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne

– podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nieustalona osoba wyniosła karty do głosowania

Drugi incydent natomiast miał miejsce w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5, która mieściła się w Szkole Podstawowej nr 6 w Śremie. Informacja o tym zdarzeniu do śremskiej policji wpłynęła w niedzielę o godzinie 18.28.

Pewna nieustalona osoba wyniosła z lokalu wyborczego karty do głosowania. Trwa ustalanie tożsamości tej osoby, która będzie pociągnięta do odpowiedzialności zgodnie z zapisami artykułu 497 a Kodeksu Wyborczego

– informuje podinsp. Włodzimierz Pieprzyk z KPP w Śremie.

Kto w dniu wyborów wynosi kartę do głosowania poza lokal wyborczy lub taką kartę poza lokalem wyborczym przyjmuje lub posiada, nie będąc do tego uprawnionym, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj także:

Wybory do Sejmu i Senatu. Jak głosowano w gminie Książ Wielkopolski?
Wybory do Sejmu i Senatu. Jak głosowano w gminie Dolsk?
Wyniki do Sejmu i Senatu. Jak głosowano w gminie Brodnica?

1 Comments Text

Zostaw komentarz