||

Mieszkańcy gminy Książ Wlkp. odwiedzili Pierwszą Damę. O czym rozmawiali?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Data tej wyprawy nie była przypadkowa. 8. marca przypada wyjątkowe święto i w równie wyjątkowy sposób postanowili je uczcić członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata. Wybrali się do stolicy. Skorzystali również z zaproszenia Agaty Kornhauser-Dudy do złożenia wizyty w Pałacu Prezydenckim.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

– Do Warszawy udaliśmy się 8 marca na zaproszenie Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy z liczną grupą składającą się z m.in. członków Uniwersytetu Entuzjastów Świata na czele z burmistrzem Teofilem Marciniakiem. A że dzień był wyjątkowy dla pań, to już w autokarze przyjęły życzenia od włodarza gminy oraz pyszne, specjalnie przygotowane na tę okazję, ciasteczka upieczone przez Piekarnię-Ciastkarnie „Książ” – relacjonuje Mariola Kaźmierczak, dyrektor ksiąskiego centrum kultury.Zwiedzanie, warsztaty i rozmowy


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zanim jednak doszło do spotkania z Pierwszą Damą, grupa zwiedziła z przewodniczką Pałac Prezydencki. – Zwiedzanie zaczęliśmy od pomieszczenia, przy którym znajduje się słynny Okrągły Stół, przez m.in. Salę Orderu Orła Białego, kaplicę, Salę Rokoko, jadalnię, Salę Niebieską, Salę Chorągwianą aż po Salę Kolumnową (najbardziej znaną z relacji telewizyjnych), w której powitała nas Pani Prezydentowa, składając przy okazji życzenia z okazji Dnia Kobiet – wspomina M. Kaźmierczak.

Następnie uczestnicy udali się do Ogrodu Zimowego, gdzie część grupy wzięła udział w warsztatach florystycznych poprowadzonych przez florystów, na co dzień pracujących w Pałacu Prezydenckim. – Był to też czas, aby porozmawiać z Pierwszą Damą, która była ciekawa m.in. jakie inicjatywy podejmuje na co dzień UEŚ dla lokalnej społeczności – wspomina dyrektor CK.

Kolejnym punktem programu był wspólny obiad. Agata Kornhauser-Duda przysiadała się od stolika do stolika, podpisując na pamiątkę indeksy członkom UEŚ. Ci z kolei mieli doskonałą okazję, aby zapytać ją praktycznie o wszystko. Dlatego padły pytania dotyczące m.in. tego, jak Pierwszej Damie udaje się utrzymać sylwetkę, kto ją ubiera, jakie lubi kolory, czy lubi gotować, jak spędza czas wolny. Opowiedziała też o historycznych wnętrzach i zdobiących je galeriach malarstwa. Dwie godziny wspólnie spędzonego czasu upłynęły bardzo aktywnie i… szybko. Na zakończenie spotkania burmistrz, z okazji Dnia Kobiet, złożył życzenia Pierwszej Damie. Otrzymała ona również dwa torty ze zdjęciem Książa Wlkp. wykonanym z lotu ptaka, które specjalnie na tę okoliczność upiekła lokalna Piekarnia-Ciastkarnia „Książ”. – My również nie wyjechaliśmy bez prezentów – panie otrzymały kolorowe apaszki, a panowie krawaty – dodaje M. Kaźmierczak.

W Muzeum Polin

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin było kolejnym punktem wyjazdu do stolicy. – Tam odbyliśmy ciekawą podróż w czasie, poznając 1000-letnią historię Żydów Polskich, przechodząc osiem galerii, krok po kroku prowadzących nas przez kolejne epoki. Nasza wizyta w tym miejscu nie była przypadkowa. Wiązała się bowiem z tym, że 2023 r. jest Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego – przypomina dyrektor CK.

Spacer po Rynku Starego Miasta

Ostatnim punktem był spacer po Rynku Starego Miasta. – Pod Kolumną Zygmunta spotkaliśmy się z kolejną przewodniczką, która zdradziła nam wiele ciekawostek związanych nie tylko z tym zabytkiem, ale i Zamkiem Królewskim, Syrenką Warszawską, Pomnikiem Małego Powstańca i innymi miejscami na terenie Rynku Starego Miasta i okolic. Na zakończenie spaceru obejrzeliśmy zmianę wart posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza – podsumowuje M. Kaźmierczak.