|||

Na sportowo uczczono pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

– „Żołnierze Wyklęci” – mianem tym określone są osoby, które przeciwstawiały się narzuconemu siłą po II wojnie światowej reżimowi komunistycznemu. Mimo panującego ustroju nie poddali się, nie złożyli broni, tylko wytrwale, w podziemiach kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. Zapisali się w historii jako obrońcy wolnej i demokratycznej Ojczyzny, lecz niestety wielu z nich za swoje działania przypłaciło życiem. Tak też było 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński  i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia, Sejm RP ustanowił w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przypomina burmistrz Książa.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

W gminie Książ Wlkp. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych był obchodzony wspólnie ze społecznością Szkoły Podstawowej im. Księdza Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Mchach.

1 marca uczniowie naszej szkoły spotkali się w świetlicy szkolnej, by tam wziąć udział w krótkiej lekcji historii. Jej celem było przedstawienie rysu historycznego święta. Wcześniej uczniowie podjęli działania, dzięki którym powstały piękne patriotyczne plakaty, będące wyrazem hołdu dla niezłomnej postawy i świadectwa męstwa Żołnierzy Niezłomnych – wyjaśnia dyrektor Barbara Kapturek


Berdychowski Wv

Następnie uczniowie, nauczyciele oraz burmistrz T. Marciniak wzięli udział w XI edycji ogólnopolskiej akcji Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, organizowanym przez Fundację „Wolność i Demokracja” pod patronatem Prezydenta RP. Na najlepszych czekały pamiątkowe medale.

  Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej

– Jednocześnie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zachęcamy do oddania hołdu wszystkim tym osobom, które podjęły heroiczną walkę o wolność kraju. Wówczas nazywano Ich wyklętymi, dziś są dla nas przykładem niezwykle oddanych i wyróżniających się patriotyzmem Żołnierzy Niezłomnych – podkreśla T. Marciniak.