Image

Spontaniczny zryw Wielkopolan zakończony sukcesem!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Czwartkowy happening stanowił podsumowanie niemalże dwumiesięcznych działań, których celem było upamiętnienie zwycięskiego zrywu Wielkopolan, czyli Powstania Wielkopolskiego. Inicjatorem przedsięwzięcia był Wojciech Dudziński – członek UKS KUSY w Dolsku.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowano również turnieje piłki siatkowej w różnych kategoriach wiekowych. Akcja została zorganizowana dzięki współpracy UKS KUSY – volleyball team, Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku, Biblioteki Publicznej MiG Dolsk oraz MGOSiR Dolsk.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. W spontanicznym zrywie udział wzięli również dolszczanie, którzy pod dowództwem majora Tomasza Paula ruszyli do walki o wolność ojczyzny.

Zryw Wielkopolan zakończył się zwycięstwem. 16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano rozejm pomiędzy Niemcami a państwami Ententy. Bohaterstwo i wola walki Wielkopolan przyczyniła się do tego, że Polska wyzwoliła się spod władzy zaborcy, stając się niepodległym i suwerennym krajem.

Niecodziennym upamiętnieniem zwycięstwa wielkopolskich bohaterów był czwartkowy happening (16 lutego), stanowiący podsumowanie obchodów 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w gminie Dolsk. W tym dniu na ulicach Dolska pojawili się młodzi dolszczanie w replikach mundurów powstańczych, obwieszczając wszystkim zwycięskie zakończenie Powstania Wielkopolskiego.

Podobnie, jak 104 lata temu, wykorzystali słowo mówione i drukowane. Pomocne okazały się okolicznościowe plakaty i ulotki, a także muzyka z okresu Powstania Wielkopolskiego. Usłyszeć można było znane pieśni powstańcze, m.in. „Marsyliankę Wielkopolską”, „Gdy szedłem raz od Warty”, „Pieśń Poznańczyków”.

„Powstańcy” odwiedzili Urząd Miasta i Gminy, składając wizytę burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbarze Wierzbińskiej, ponadto dotarli do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie, Szkoły Podstawowej im. Dezyderego Chłapowskiego w Bodzyniewie, Zespołu Przedszkoli w Dolsku oraz Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku.

Odwiedzili także groby powstańców spoczywających na cmentarzach w Dolsku i Wieszczyczynie, gdzie zapalili znicze.

Przypomnijmy, że 27 grudnia odbyły się gminne uroczystości związane z 104. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji działających na terenie gminy Dolsk, a także mieszkańcy gminy.