|

30 lat działalności Oddziału Regionalnego TUL

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Była to znakomita okazja do zorganizowania okolicznościowego spotkania działaczy TUL z całego kraju w Grzybnie, które już wielokrotnie gościło uczestników sesji naukowych TUL organizowanych przez Regionalny Zarząd.

Mimo niełatwych warunków pogodowych –  do wczesnego ranka śnieżyca a potem uciążliwe deszcze, z odległych miejsc w kraju dojechali w piątek 3 lutego do Grzybna na spotkanie aktywiści i działacze TUL. Tu w obiektach Zespołu Szkół Rolniczych odbyło się jubileuszowe spotkanie, a które dotarło około 50 uczestników z takich miejsc jak Wejcherowo, Łódź, Warszawa, Zgierz, Żywiec, Skierniewice, Janów Lubelski, Rawa Mazowiecka, Milicz, Brzosków k/o Piły czy z Kłanina w powiecie puckim na Kaszubach i wielu innych.Program trzydniowego spotkania zakładał wizytę uczestników zjazdu w Gnieźnie, gdzie zwiedzili oni zabytkową katedrę ze sławnymi Drzwiami św. Wojciecha, a w sobotnie popołudnie wysłuchali koncertu Chóru Consesnus z Książa Wlkp., a także spotkali się z Beatą i Tomaszem Szymańskimi z Zaborowa, którzy utworzyli w tej miejscowości stowarzyszenie pielęgnujące miejscowe tradycje i zwyczaje. W trakcie wcześniejszych sesji ich uczestnicy zwiedzili m.in. zamki i pałace w Rogalinie, Kórniku i Gołuchowie, miasta Poznań, Kalisz i Śrem, ale również małe miejscowości takie jak Szreniawa i znajdujące się tam muzeum oraz Kluczewo, gdzie z kolei znajduje się gospodarstwo agroturystyczne „u kowola”.

30 lat działalności Oddziału Regionalnego TUL, które miało początkową siedzibę w Grzybnie, a obecnie w Śremie, to siedem zorganizowanych z rozmachem sesji popularno-naukowych, których tematyką były zarówno sprawy samokształcenia członków TUL w zakresie edukacji i oświaty rolniczej jak i walory turystyczno-krajoznawcze i historyczne Wielkopolski. Sesje takie odbyły się w latach 1996, 1999 i w 2006 roku.

W 2016 tematyką sesji było „Społeczeństwo Obywatelskie to My”, a „Patriotyzm Wielkopolan” był tematem ostatniej sesji zorganizowanej w Grzybnie w lipcu 2021 roku. Wykładowcami na sesjach byli profesorowie uniwersyteccy i inni pracownicy naukowi, ale także praktycy, w tym samorządowcy, zapraszani na sesje zgodnie z określoną wcześniej tematyką. Mówił o tych dokonaniach Janusz Taciak, który jest prezesem oddziału regionalnego TUL w Poznaniu od jego zarania, czyli od 1993 roku. Był on także organizatorem wszystkich spotkań „tulowców” w Grzybnie, Śremie czy Łęknie. Uczestniczący w nich członkowie Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych to najczęściej nauczyciele szkół rolniczych i wiejskich z terenu całego kraju. Spotykają się oni kilka razy w roku w różnych miejscowościach rozsianych na ternie całego kraju na sesjach popularno-naukowych, by doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pedagogiczne.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!