||

Forum Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wiodącym tematem zebrania było przedstawienie założeń Krajowego Planu Strategicznego. Zastępuje on od 2023 roku dotychczasowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej. Organizatorami forum była Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR), Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Wielkopolski oddział regionalny i Wielkopolski Oddział Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Prowadzącym forum był prezes WIR Piotr Walkowski.

Po powitaniu i przedstawieniu gości uczestniczących w forum, zaprezentowano licznie przybyłym rolnikom trzy referaty. Tematem pierwszego była nowa odsłona Wspólnej polityki rolnej UE, a omówił ją Michał Pawliczuk, pracownik śremskiego biura Rady Powiatowej WIR.Kolejną prelegentką byłą Magdalena Świątkowska z wielkopolskiego oddziału doradztwa rolniczego. Tematem jej prelekcji była polityka wzmocnionej warunkowości i ekoschematy upraw i hodowli, jakie obowiązywać będą rolników ubiegających się o dopłaty unijne w nowym rozdaniu środków unijnych w latach 2023 – 2027. Wzmocniona warunkowość to zbiór zasad i norm, jakie zastąpią obecne Zasady Wzajemnej Zgodności i Zazielenianie. Ekoschematy z kolei są to nowe dobrowolne roczne zobowiązania upraw decydujące w 30 proc. o sumie dopłat od 2023 roku.

Jako ostatnia zaprezentowała się Karolina Kwapisiewicz-Smoleń z wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Omówiła ona bieżącą działalność ARMiR ze szczególnym uwzględnieniem harmonogramu naboru wniosków o dopłaty w 2023 roku.

Po wykładach nadszedł czas na prezentację firm i instytucji zaproszonych na forum, a także na dyskusję nad zaprezentowanymi materiałami przez prelegentów.