||

Mikołajkowe spotkanie ze strażakami w Mchach

Mikołajki z miejscowymi strażakami cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W spotkaniu zorganizowanym na świetlicy wiejskiej w Mchach uczestniczyło ponad 50 dzieci z Mchów oraz okolicznych miejscowości .

Na ten wyjątkowy dzień strażacy przygotowali wiele ciekawych atrakcji i zajęć edukacyjnych. Dzieci podzielone zostały na pięć grup, które same wymyśliły swoje nazwy dla ułatwienia punktacji podczas konkurencji powstały min następujące grupy „Lamy”, „Dzikusy”, „Przedszkolaki z Mikołaja paki”, „Inteligencja” oraz „Renifery” – wylicza Daniel Kaźmierczak z miejscowej jednostki OSP Mchy.Zabawa mająca wprowadzić dzieci w przedświąteczny nastrój rozpoczęła się od bardzo ważnej czynności, od której w przyszłości może zależeć czyjeś życie bądź zdrowie, mianowicie od pokazu pierwszej pomocy wykonanym przez przeszkolonych ratowników jednostki. – Na początku omówiono resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby dorosłej następnie u dziecka oraz niemowlaka. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania oraz uczestniczyły w pokazie na profesjonalnych fantomach – relacjonuje druh Kaźmierczak.

W dalszej kolejności na poszczególne grupy czekał quiz strażacki, podczas którego dzieci odpowiadamy na pytania związane z strażą pożarną (nazwy sprzętu pożarniczego i ratowniczego) oraz pierwszą pomocą .W tym przypadku wszystkie grupy odpowiedziały bezbłędnie na każde z zadanych pytań .

Gościem specjalnym był Mateusz Biernat, ćwierćfinalista II edycji Masterchef Junior, który dla dzieci miał miłą niespodziankę – było to wspólne pieczenie świątecznych pierników.

Dzieci wraz z specjalnym gościem zaczęli wspólne wypieki już przygotowania ciasta, później wycinali różne wzory pierników (od zajączków po nawet auto straży pożarnej), piekli, a na końcu wspólne dekorowali  je lukrem oraz posypką.

Wg przepisu Mateusza i przy ogromnym współudziale dzieci powstało ponad 200 znakomitych i smacznych pierników świątecznych, których kształty budziły podziw oraz zachwyt. Wszyscy byli pod wrażeniem pracy i zaangażowania młodych kucharzy. Samo gość specjalny natomiast był zasypywany szeregiem pytań o swój udział w programie stacji Discovery TVN.

Po zakończeniu wspólnych wypieków przyszedł czas na pokaz sprzętu strażackiego w wykonaniu jednostki OSP Mchy, podczas którego gdzie dzieci mogły podpatrywać umiejętności strażaków oraz sprzęt ratowniczy, a także bliżej się z nim zapoznać.

Podsumowaniem tego wspaniałego wydarzenia było spotkanie z tym najważniejszym, tym, na którego wszystkie mniejsze i większe dzieci tego dnia czekały z utęsknieniem. W końcu pojawił się i on, sam Święty Mikołaj. A że Mikołaj nie przychodzi z pustymi rękoma, to każde dziecko obdarował skromnym mikołajkowym upominkiem.

Strażacy z Mchów obiecują że będzie to kolejne cykliczne wydarzenie organizowane przez tą jednostkę. Do tej pory od 5 lat jednostka organizuje coroczne zakończenie ferii zimowych. Upominki, które Mikołaj wręczał najmłodszym zakupione zostały w dużej mierze ze środków OSP Mchy i przy wsparciu miejscowych sponsorów – który za to OSP Mchy serdecznie dziękuje.