|||

Corda Cordi docenione podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej Musica Patriae

W sobotę 19 listopada 2022 roku odbył się w Poznaniu I Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej Musica Patriae Poznań 2022, organizowany przez „Stowarzyszenie Przyjaciele i Członkowie Chóru Kameralnego Armia św. Jerzego” oraz parafię pw. Świętego Jerzego w Poznaniu.

W festiwalu wzięło udział 17 chórów z całego kraju, w tym z Łodzi, Warszawy, Gdańska, Kielc, Aleksandrowa Kujawskiego, Rumii, Głogowa, Włocławka, Swarzędza, Śremu, Grodziska Wielkopolskiego, Murowanej Gośliny, Żegocina oraz Poznania, a wśród nich chóry kameralne, młodzieżowe, mieszane, kościelne, senioralne oraz jednorodne.Występy konkursowe oceniało jury złożone z wybitnych specjalistów z dziedziny chóralistyki.

W zmaganiach konkursowych uczestniczył śremski chór Corda Cordi pod dyrekcją Agnieszki Panas.

fot. chór Corda Cordi

Chórzyści mogą pochwalić się dużym sukcesem, gdyż wyśpiewali Złote Pasmo w kategorii chórów kościelnych oraz zdobyli „Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora wielkopolskiego”. Była to pieśń „Marsylianka wielkopolska”, która powstała w 1919 roku dla uczczenia pierwszej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Skomponowana została przez Feliksa Nowowiejskiego do słów Stanisława Rybki ps. Myrius. Specjalnie dla chóru Corda Cordi przygotowana została przez Marcina Zielińskiego zupełnie nowa aranżacja tej pieśni, a jej wykonanie podczas konkursu było premierowe.

fot. chór Corda Cordi

Warto dodać, że Poznań nie jest przypadkowym miejscem organizacji Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej Musica Patriae.

Jest to przecież miasto początków polskiej państwowości, siedziba pierwszego biskupstwa, świadek wielu znaczących wydarzeń w historii naszego kraju, jedyne miasto wymienione przez Józefa Wybickiego w Mazurku Dąbrowskiego – hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Poznań uznawany jest też za stolicę polskiej chóralistyki, gdyż w 1892 roku utworzono tu Polski Związek Kół Śpiewackich Polskich na Wielkie Księstwo Poznańskie.

W mieście działali wybitni chórmistrzowie i kompozytorzy muzyki chóralnej, w tym m.in. ks. Wacław Gieburowski, Feliks Nowowiejski, prof. Stefan Stuligrosz czy Jerzy Kurczewski.