||

Śrem pamięta o bohaterach! Narodowy Dzień Niepodległości

W Śremie, w przeciwieństwie do obchodów w Brodnicy, zdecydowanie się na huczne i widowiskowe obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym w Śremie, gdzie modlono się z Ojczyznę oraz w intencji tych wszystkich, którzy przelali krew za Niepodległą.

Następnie wszyscy udali się na pobliski cmentarz, gdzie przy mogile powstańczej odprawiona została krótka modlitwa i mieszkańcy składali wiązanki kwiatowe oraz znicze pamięci dedykowane bohaterom tamtych dni.Kulminacyjnym punktem śremskich obchodów Święta Niepodległości były uroczystości na płycie rynku. Gdzie Zenon Jahns, starosta śremski wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Starosta wskazywał w nim na fakt, że wolność raz dana, kiedyś może zostać odebrana. Jak przykład wskazał na naszych braci – Ukraińców – którzy jako wolni ludzie w wolnym narodzie zostali najechani przez Rosję i dzielnie stawiają opór okupantowi. Starosta mówił także, że to jest dowód na to, że historia może w każdej chwili się powtórzyć.

Zanim jednak do starosta doszedł do głosu mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Wspólnie również śpiewano okolicznościowe pieśni patriotyczne, które poprzedzone zostały apelem poległych oraz salwą honorową ku ich czci.