| | | | |

PCPR poszukuje rodzin zastępczych

PCPR w Śremie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą być wychowywane przez swoich rodziców. – Rodzina zastępcza zapewnia dziecku bezpieczeństwo, buduje poczucie własnej wartości, daje możliwość obserwacji dobrych, właściwych wzorców relacji między członkami rodziny oraz, dla starszych dzieci, przygotowanie do samodzielnego życia, dlatego jednym z priorytetowych zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie jest rozwój i profesjonalizacja rodzinnej pieczy zastępczej. W zakresie rozwoju – chcemy pozyskiwać nowych kandydatów, natomiast w obszarze profesjonalizacji oferujemy dobre przygotowanie, wszechstronną, codzienną profesjonalną pomoc, szkolenia i systematyczne wsparcie – zapewnia Karolina Gałuszka, kierownik PCPR w Śremie.

W ubiegłym roku w Śremie wystartowała kampania „Rodzina na zastępstwo – Miłość na zawsze”. Wówczas powstał bardzo wzruszający film, przedstawiający rodzicielstwo zastępcze od podszewki.

Kierownik PCPR przyznaje, że na chwilę obecną wszystkie miejsca w pieczy zastępczej są przepełnione. A dzieci niestety jest coraz więcej. – Tylko w tym roku około 20 dzieci zostało umieszczonych w pieczy, a nowych rodzin nie przybyło. To jest bardzo trudna sytuacja i rodziny zastępcze potrzebujemy na dziś, na teraz! Dlatego gorąco zachęcamy do rozważenia i podjęcia tego trudnego, ale dającego niezwykłą satysfakcję działania – dodaje K. Gałuszka.

Liczba dzieci potrzebujących schronienia w pieczy zastępczej wzrasta, bowiem rośnie również liczba zachowań przemocowych. Jaka jest tego przyczyna? – Trudno stwierdzić. Zapewne wpływ mają inflacja i pandemia. Co ważne, dzieci same zgłaszają stosowaną wobec nich przemoc pedagogom w szkole, nauczycielom, a nawet policji – podkreślają.

Jedno jest pewne! Są wśród nas dzieci, którym potrzebny jest nowy i bezpieczny dom. Osoby zainteresowane stworzeniem rodziny zastępczej proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które mieści się przy ul. Dutkiewicza 5 w Śremie (tel. 537 266 250, 61 28 30 373, pcpr@pcpr.srem.pl).

PCPR poszukuje rodzin zastępczych
fot. PCPR