Image

25 lat akcji „Nie po oczach!”

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Ostatni październikowy weekend do kolejna edycja akcji „Nie po oczach!”, którą zapoczątkowali Tomasz Frąckowiak i Wojciech Majchrzak, a do której następnie włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Śremie.

Dziś każdy słyszał o tej akcji i wie na czym ona polega, ale przed 25 laty było to coś zupełnie innego. – Jak zaczynaliśmy, to innej stacji nie było jak ta Narożny-Duszyński, która jest naszym partnerem od samego początku – mówi Tomasz Frąckowiak. – Kiedyś każdy sam sobie wymieniał żarówki w autach, bo tak były te samochody skonstruowane. Zatem na ulicach można było spotkać kierowców, którzy mieli źle ustawione światła i oślepiali kierowców jadących z przeciwnego kierunku. Wtedy odruchowo podnosiło się rękę, zasłaniając się przed tymi światłami i mówiło się właśnie „nie po oczach!”. Stąd taka nazwa akcji – tłumaczy Wojciech Majchrzak, współtwórca pomysłu.Żadnemu z ojców tego sukcesu nie śniło się jednak, że po 25 latach te spotkania, podczas których diagności wspólnie z policjantami z ruchu drogowego KPP Śrem będą dbać o prawidłowe ustawienie świateł i odpowiadać na pytania kierujących z zakresu przepisów ruchu drogowego, się przyjmą. – Bardzo nas to cieszy. Bo chyba śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy prekursorem takich działań, które teraz organizowane są na terenie całego kraju – dodaje Wojciech Majchrzak. – Miło się na to patrzy i ogląda jak to się rozwija – dopowiada.

Tomek Frąckowiak przypomina, że pomysł zorganizowania takiej akcji pojawił się dość spontanicznie i wówczas nie zakładali oni, że przerodzi się to w cykl kolejnych corocznych edycji.

W sobotę stację diagnostyczną znajdującą się przy ulicy Sikorskiego 45 odwiedziło około 100 kierowców. Ci, którzy nie załapali się na darmowe sprawdzenie świateł oraz układów kierowniczych i hamulcowego, mogą podjechać jutro. Drugi dzień „Nie po oczach!” rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa do godziny 14. Oczywiście w Stacji Diagnostycznej Pojazdów Narożny – Duszyński.