|

Dron śledził zachowania kierowców

Urządzenie było obsługiwane przez policjantów drogówki z Poznania. Jeden z funkcjonariuszy był pilotem drona, a drugi operatorem kamery zainstalowanej na dronie. W przypadku zarejestrowania wykroczenia informacja przekazywana była policjantom śremskiej drogówki, którzy zatrzymywali wskazany pojazd do kontroli drogowej.

– To już kolejna taka inicjatywa drogówki. Przypomnijmy, że ostatnio 2 września br., policjanci śremskiej drogówki, wspólnie z funkcjonariuszami z Poznania, przeprowadzili w Śremie podobną akcję. Tym razem poprzedziła ona rozpoczynające się w piątek policyjne działania „Wszystkich Świętych 2022” – informuje podinsp. Ewa Kasińska.Akcja, w związku z okresem „Wszystkich Świętych”, będzie trwała do 2 listopada. Ma ona na celu przede wszystkim zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych.

Apelujemy do kierowców, aby w miarę możliwości 1 listopada poruszali się środkami komunikacji miejskiej lub pieszo. W przypadku poruszania się samochodem prosimy, aby nie zostawiać w autach dokumentów, portfeli i innych cennych rzeczy – podkreśla E. Kasińska


VW_Berdychowski_400_150(1)

Śremska policja apeluje również do pieszych, aby dla własnego bezpieczeństwa zwrócili większą uwagę na podstawowe zasady ruchu drogowego i nie przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz aby poruszali się w terenie niezabudowanym po właściwej stronie drogi.

– Po raz kolejny przypominamy też o tym, iż w związku z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym od 31 sierpnia 2014r., na każdego pieszego poruszającego się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, nałożony został obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widocznych dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – przypomina rzecznik.

Tradycyjnie już, 1 listopada śremscy policjanci na bieżąco, w zależności od potrzeb, będą ręcznie kierowali ruchem. W związku z tym przypominamy, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.