||

Jesienny wieczór wspomnień w Masłowie

Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie – Małgorzata Sławek wraz z zastępcą – Anitą Towarek, a także obecny proboszcz parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie – ks. Szymon Nowicki. Nie zabrakło również licznie przybyłych mieszkańców Masłowa, dla których spotkanie stało się doskonałą okazją do wspomnień.

Pierwszą część spotkania wypełnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci z Masłowa. Młodzi artyści przygotowywali się pod czujnym okiem opiekunek – Ewy Taciak oraz Krystyny Furmanowskiej.Występy artystyczne oscylowały wokół osoby Karola Wojtyły, prezentując jego życie od czasów dzieciństwa do chwili wyboru na papieża. Radosław Bartkowiak i Bartosz Tomczak pięknie wyrecytowali wiersze o Papieżu Polaku, a Lena Wojciechowska zagrała na gitarze ulubioną pieśń św. Jana Pawła II, czyli „Barkę”. Uczestnicy spotkania spontanicznie włączyli się we wspólny śpiew, wyrażając w ten sposób pamięć o wielkim Polaku. W rolę narratorek wcieliły się Ewa Taciak i Krystyna Furmanowska, tworząc tym samym pokoleniową prezentację artystyczną.

Całość dopełniała tematyczna scenografia, przygotowana przez Jagodę Wojtkowiak i Ewę Taciak.

Fot. KGW Masłowianki

Drugą część spotkania wypełniła projekcja nagrania z zakończenia oktawy Bożego Ciała w Masłowie, połączona z poświęceniem krzyży w miejscowej szkole podstawowej. Uroczystość miała miejsce 32 lata temu.

Inicjatorami zawieszenia katolickich symboli w szkolnych salach lekcyjnych był Benedykt Włodarczak oraz Mieczysław Ciszewicz. Uroczystego poświęcenia krzyży dokonał wywodzący się z wieszczyczyńskiej parafii ks. biskup Zdzisław Fortuniak, nota bene, absolwent Szkoły Podstawowej w Masłowie. Zaprezentowana projekcja przywołała wiele wspomnień, na wielu twarzach można było zauważyć łzy radości i wzruszenia.

W czasie, gdy dorośli z zainteresowaniem oglądali prezentowanie nagranie, dzieci mogły skorzystać z zabaw, prowadzonych przez animatora – Krzysztofa Przyjemskiego. Przygotowane zajęcia plastyczne i rekreacyjno-sportowe cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców Masłowa.

Spotkanie zakończyły wspólne rozmowy przy kawie i domowych wypiekach, dopełnione piękną, jesienną scenerią.