Image

Święto Wojsk Łączności i Informatyki

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uroczystość w Parku im. Wł. Puchalskiego rozpoczęła się hymnem państwowym, po czym prowadzący uroczystość Józef Żeleźny powitał przybyłych gości z samorządowcami starostą śremskim Zenonem Jahnsem i zastępcą burmistrza Bartoszem Żeleźnym na czele, delegacje służb mundurowych śremskich jednostek wojskowych, KP Policji KP PSP, Straży Miejskiej oraz harcerzy i TMZŚ. Na uroczystość przybyły też dzieci z przedszkola „Słoneczna Gromada” i członkowie śremskiego oddziału ŚZPŻŁ.

W okolicznościowym wystąpieniu prezes Żeleźny nawiązał do bogatej historii wojsk łączności, która sięga XVI wieku, kiedy to nawiązano stałą łączność pocztową między Krakowem a Wenecją. W Śremie łącznościowcy są obecni od października 1956 r., kiedy to zawitały do naszego miasta pierwsze pododdziały batalionu wojsk łączności, które potem stanowiły 37 Pułk Łączności Wojsk Lotniczych. Mówił też o roli i znaczeniu sprawnej łączności w wojsku, zwłaszcza na polu bitwy, zarówno w zamierzchłych czasach jak i nam współczesnych. Przytoczył też fragment instrukcji polowej Wojska Polskiego obowiązującej w okresie międzywojennym, a dotyczącej sprawnej łączności w wojsku. Na koniec złożył wszystkim życzenia.Przemawiali także samorządowcy, starosta Zenon Jahns i zastępca burmistrza Bartosz Żeleźny, życząc wszystkim łącznościowcom – zarówno tym w służbie czynnej jak i w stanie spoczynku – zdrowia i satysfakcji z dobrze wypełnionego obowiązku.

Kolejnym mówcą był śremski poeta Andrzej Łowicki, który przedstawił wierszowaną historię łączności.

Prezes Żeleźny wręczył następnie statuetki Związku w uznaniu zasług dla śremskiego oddziału. Otrzymali je: Bartosz Żeleźny, Cyprian Wawrzkiewicz i Andrzej Łowicki. Dyplomy okolicznościowe otrzymali: Leszek Gawałek, Leszek Bednarczyk, Andrzej Olszewski i Mieczysław Lewandowski.

Wielką frajdą, zwłaszcza dla przedszkolaków, było wypuszczenie stada gołębi pocztowych śremskiego hodowcy pana Józefa Błąkały. Dzieci miały okazję dotknąć, a nawet pogłaskać gołębia, zanim ten wzbił się do lotu.

Odsłonięto także tablicę przed posadzonym wcześniej „drzewkiem łącznościowca”, a dokonał tego Ryszard Bańkowski i Leszek Gawałek – członkowie śremskiego oddziału ŚZPŻŁ.

Przybyłe na uroczystość złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy wojsk łączności w I i II wojnie światowej, a potem przedszkolacy zaprezentowali krótki program artystyczny. Na koniec kadeci z klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych w Śremie dali pokaz musztry paradnej.