||

Śremianin zaprojektował sztandar Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wojciech Michalski ze Śremu spełnia swe marzenia i od kilku lat jest uczniem warszawskiego Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego im. Polskich Kryptologów. Uwielbia projektować. Dlatego też chętnie przystąpił do szkolnego konkursu na projekt sztandaru. Jego wizja spotkała się z aprobatą jury i społeczności szkolnej.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

– Żaden z elementów symboliki Sztandaru nie jest przypadkowy. Każdy detal zaprojektowany został z należytą starannością i dbałością o szczegóły. Centrum awersu stanowi Godło Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego, umieszczone na granatowo-szarym okręgu, przypominającym „pełne” słoneczko kadeckie. Ciemno-niebieskie tło, oraz złoto-żółte fragmenty płótna swoim wyglądem i barwą sprawiają, że całość nawiązuje do wieloletniej tradycji polskiego Korpusu Kadetów. Rewers – stylizowany na wojskowy, symbolizuje przymierze i jedność Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego z Wojskową Akademią Techniczną . Kolor krwisto-czerwony zarysowuje kształt Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Dewiza wyrażające wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna” zapożyczona została od Wojska Polskiego. „Nauka” stanowi o charakterze placówki. Wskazuję na postawę służby Ojczyźnie przez zdobywanie wiedzy jako jeden z filarów trwałości państwa polskiego i jego przyszłości – wyjaśnia Wojtek.

Fot. MON

Uroczyste przekazanie sztandaru na ręce dyrektor Ewy Kacprzyk odbyło się w sobotę, 8 października i dokonał tego osobiście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Uroczystość na Placu Piłsudskiego w Warszawie zgromadziła tłumy. Wśród zaproszonych gości na trybunie honorowej znaleźli się m.in. przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej, duchowieństwa, wojska, instytucji państwowych. – Swoją obecnością zaszczycili nas również: Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, jednego z patronów naszej szkoły, matka chrzestna sztandaru oraz Tomasz Zdzikot – wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju KGHM Polska Miedź S.A., ojciec chrzestny sztandaru – wspomina Ewa Kacprzyk, dyrektor szkoły.

Sztandar to nie tylko pięknie wykonany i obszyty kawałek tkaniny, ale najważniejszy symbol Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego. Wyraża on przede wszystkim przywiązanie uczniów i nauczycieli do szkoły jako Małej Ojczyzny. Miejsca, gdzie można doświadczać siebie i świata oraz gdzie każdy będzie się czuł potrzebny. Takimi słowami biskup polowy Wojska Polskiego ks. dr Wiesław Lechowicz określił rolę sztandaru we współczesnej szkole.

Podczas przekazania sztandaru, przedstawiciele klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Tym samym zostali oficjalnie przyjęci do grona szkolnej społeczności. – Niech dewiza: „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”, wyszyta na sztandarze, stale przyświeca naszym kadetom, wychowankom i absolwentom – podkreśla dyrektor placówki.

Uroczystość zakończyła defilada poddziałów. Przed trybuną przemaszerowały: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, pododdziały Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego, Pododdział Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, Pododdział towarzyszący Wojskowej Akademii Technicznej, pododdziały Studenckiego Koła Historycznego Wojskowej Akademii Technicznej – w mundurach Szkoły Podchorążych Piechoty Królestwa Polskiego. Defiladę zamykała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen.  Józefa Wybickiego.