|||

Cenna lekcja bezpieczeństwa na drodze dla dzieci i… seniorów

W poniedziałek, 26 września na targowisku miejskim w Śremie odbyło się tradycyjne spotkanie dla najmłodszych uczniów. Jak co roku Komenda Powiatowa Policji w Śremie oraz Klub Relax zaprosili pierwszoklasistów na lekcję dotyczącą bezpieczeństwa na drodze. Ale nie tylko… Cenną lekcję o tym jak prawidłowo przechodzić przez pasy otrzymali także śremscy seniorzy.

Pierwsza akcja pn. „Bezpieczna droga do szkoły” odbyła się w 2007 roku. Formuła wydarzenia ewoluowała. W 2020 roku plany organizatorów popsuła pandemia, ale tegoroczna odsłona cyklu znów wróciła do korzeni. – Jest to spotkanie skierowane do uczniów klas pierwszych. Trochę na poważnie. Trochę na wesoło. Podstawą tej lekcji jest jednak szerokie omówienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niezwykle ważne dla dzieci, które codziennie maszerują do szkoły. Mówią o tym zarówno policjanci, jak i nasi koledzy ze straży miejskiej – wyjaśnia podinsp. Ewa Kasińska.

Spotkanie z uczniami rozpoczęło się od zaimprowizowanej scenki z udziałem Wojciecha Majchrzaka z Klubu Relax, który przebiegł przez pasy na czerwonym świetle. To zdarzenie zauważył policjant drogówki – kom. Michał Kasprzak, który poprosił dzieci, by pomogły mu ukarać niesfornego przechodnia. – Mandat czy wystarczy pouczenie? – pytał policjant. – Mandat – bez wahania wykrzyczały maluchy. A to według nowego taryfikatora niemała stawka – 200 zł.

Jednak ważniejsze jest bezpieczeństwo, a nie pełen portfel. – Musicie pamiętać, że życie mamy jedno. To nie jest gra, gdzie mamy pięć żyć – podkreślał komendant insp. Sławomir Jądrzak.

 

To była tylko scenka, obyło się zatem bez kary finansowej, ale dzieci miały świetną okazję do zaobserwowania niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Mundurowi zaprezentowali również zasady kierowania ruchem. – To ważne, by dzieci dowiedziały się, że może zdarzyć się taka sytuacja, gdy będą mogły przejść na czerwonym świetle. Muszą jednak zwracać uwagę na sygnały, które pokazuje kierujący ruchem drogowym policjant – dodaje rzecznik KPP w Śremie.

To była także ważna lekcja dla seniorów, którzy zostali zaproszeni do udziału w tegorocznej akcji. Oni także byli uczestnikami scenki. Tym razem w rolę niesfornego seniora wcielił się Leszek Złotowski, który wszedł na pasy na czerwonym świetle i zapatrzony w telefon. – To, że piesi otrzymali nowe uprawienia wraz z nowelizacją przepisów o ruchu drogowym nie oznacza, że nie muszą zachować czujności. Naszym obowiązkiem jest kontrolowanie sytuacji na drodze. Musi zadziałać zasada ograniczonego zaufania – mówił kom. Michał Kasprzak.

Na koniec lekcji był czas na wspólną zabawę z Pyrkiem i Mrówką oraz pamiątkowe zdjęcia. Maluchy otrzymały również gadżety od poznańskiego WORD i PSB Mrówka, partnerów akcji, a wśród nich odblaski, kolorowanki i cukierki. Dla seniorów przygotowano specjalną broszurę dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.

fot. D. Górna