| | |

Jarzębinka świętowała zacny jubileusz

Festyn rodzinny połączony ze świętowaniem 50-lecia przedszkola odbył się w poniedziałek, 19 września. I mimo niesprzyjających warunków pogodowych impreza udała się śpiewająco. Wydarzenie zainaugurował występ dzieci z grupy „Stokrotki”, które powitały gości, a wśród nich zastępcę burmistrza – Bartosza Żleźnego. Następnie krótką historię przedszkola przedstawiła dyrektor Jolanta Ratajczak.

Fot. D. Górna

– Historia naszego przedszkola rozpoczyna się 50 lat temu, 1 września 1972 roku jako Zakładowe Przedszkole Zakładów Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego Odlewni Żeliwa w Śremie. Dyrektorem naczelnym zakładu był wówczas pan Alfred Babczyk, a funkcję dyrektora powierzono pani Romanie Kania. W kolejnych latach obowiązki dyrektora pełniły również panie Janina Witkowska i Grażyna Kowalska. Nazwę „Jarzębinka” nadano placówce w 1976 roku. Wtedy też powstało pierwsze logo przedszkola, którego autorem był pan Eugeniusz Ferster – wspominała.

Fot. D. Górna

Dyrektor przedszkola podkreślała także to, że placówka jest nowoczesna i zapewnia wszechstronny rozwój każdemu dziecku. – Stawiamy także na edukacje promującą zdrowie. Poprzez liczne działania staramy się kształtować wśród naszych wychowanków nawyki prozdrowotne. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu w najróżniejsze programy i inicjatywy. Jedna z nich jest udział w Budżecie Obywatelskim Śremu. Inicjatywa ta już dwukrotnie pomogła nam w rozbudowie i zwiększeniu atrakcyjności nowego ogrodu przedszkolnego. W 2016 roku wygrana pozwoliła doposażyć ogród w bujaki i kolorowy domek z ławkami. Natomiast w 2021 roku udało nam się zebrać liczne głosy, które pomogły spełnić marzenie małych sportowców i dzięki temu mamy możliwość uczestniczyć w otwarciu „Boiska marzeń” Golbox. W tym roku również bierzemy udział w Budżecie Obywatelskim Śremu z projektem „Odlotowy Zakątek Radości” – zachęcała do głosowania dyrektor. Przy okazji warto wspomnieć, że przedszkole nawiązało współpracę z Nochowem i Dąbrową. Społeczność placówki zachęca do głosowania na poniższe projekty:

6. Mini stadion lekkoatletyczny | Nochowo| aut. Agnieszka Golak (nr 6),

9. Odlotowy Zakątek Radości | Przedszkole nr 3 „Jarzębinka” | aut. Anna Tomaszewska,

13. Zielona Szkoła | teren Szkoły Podstawowej w Dąbrowie |aut. Marcin Szydłowski.

Fot. D. Górna

Podczas poniedziałkowego jubileuszu dzieci wraz z panią dyrektor odsłoniły tablicę pamiątkową, która została zamocowana na kamieniu na froncie przedszkola, a także uroczyście przecięły wstęgę otwierającą wcześniej wspomniane „Boisko Marzeń”. Dzień ten wypełniły także występy artystyczne maluchów z grupy „Motyle”, które zaprezentowały talenty wokalne w piosence „Nasze przedszkole”. Z kolei „Wiewiórki” zatańczyły walca do utworu „Coppelia”.