||

Podarowały kawałek własnych serc

– Frekwencja przerosła moje najśmielsze oczekiwania, ale ogromnie cieszę się, że ta akcja ma tak duże powodzenie – przyznała Dorota Witczak ze Stowarzyszenia Pomocna Dłoń w Śremie, które zaangażowało do działania wiele niezwykle zdolnych i przedsiębiorczych kobiet.

Akcja „Serce od serca” powstała dzięki kobietom i dla kobiet. Uczestniczki spotykają się, by wspólnie stworzyć poduszki dla pań po mastektomii. Poduszki te mają kształt serca i wspierają rehabilitację pacjentek po mastektomii. I to na każdym etapie, zarówno zaraz po operacji, jak i w późniejszym czasie. Noszenie poduszki pod pachą powoduje, że opuchlizna maleje albo znika. Poduszka pomaga także łagodzić ból po nacięciu chirurgicznym oraz chronić przed przypadkowymi urazami i zmniejszać napięcie barku. Poduszki trafią do pacjentek poznańskich szpitali, a także do kobiet w Śremie i okolicy.

Fot. D. Górna

Druga odsłona akcji szycia poduszek odbyła się w sobotę, 10 września w Śremskim Ośrodku Kultury, które jest partnerem akcji. W ubiegłym roku uczestniczkom udało się wspólnie stworzyć 67 poduszek. W sobotę padł rekord – 90 sztuk.

To było niesamowite! Uszyłyśmy i zapakowałyśmy 90 poduszek. Jednak 149 zszytych jeszcze czeka, ponieważ skończyło nam się wypełnienie. Nikt nie przewidział, że wspólna praca przyniesie aż takie efekty. Te 149 wypełnimy i zapakujemy w najbliższym czasie. Padła propozycja, że może tym razem spotkamy się w siedzibie Towarzystwo Śremskich Amazonek – podsumowuje Dorota Witczak


VW_Berdychowski_400_150(1)

fot. Pomocna Dłoń

Akcja nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu osób i fantastycznych wolontariuszek. W tym roku wydarzenie wspierali nowi, lokalni partnerzy: Real-tkaniny i firma Kleiber. Do akcji włączyły się także: Szkoła Podstawowa w Nochowie, Przedszkole Janka Wędrowniczka w Śremie. – Dzieci z tych placówek przygotowały kartki z pozytywnymi myślami, które dołączyłyśmy do poduszek – dodaje D. Witczak.

Ponadto akcję wsparły: Śremski Ośrodek Kultury i Towarzystwo Śremskich Amazonek. Natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem objęli starosta poznański i burmistrz Śremu.