||||

Czytaliśmy „Ballady i romanse”

Lekturą XI odsłony akcji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W tym roku, w gminie Książ Wlkp. organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach i to właśnie w jej budynku odbyło się czytanie dzieł polskiego wieszcza narodowego.

– Rozpoczęliśmy od inscenizacji „Świtezianki”, a następnie zostały odczytane, przez zaproszonych gości, takie ballady jak: „Romantyczność”, „Lilije”, „Powrót taty”, czy „Pani Twardowska”. Zdecydowanie powrót do znanych dzieł po latach pozwala przeżyć je głębiej, inaczej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne przeżycie tego dnia i już dziś zapraszamy za rok na kolejne Narodowe Czytanie – podsumowuje Mariola Kaźmierczak, dyrektor CK Książ Wlkp., które było partnerem wydarzenia.Ballady w ogrodzie biblioteki

W sobotnie przedpołudnie, w ogrodzie biblioteki publicznej w Śremie obyła się śremska odsłona Narodowego Czytania. Słowo wstępne wygłosił Andrzej Tomaszewski. Utwory Adama Mickiewicza czytali: burmistrz Adam Lewandowski, wicestarosta Piotr Ruta, podinsp. Ewa Kasińska, radny Artur Konon, Urszula Ciesielska, Stanisława Mozgawa, Maria Konieczna, Mirosława Gorządek, Ewa Nowak oraz uczennice Zespołu Szkół Technicznych. Uczniowie śremskiego liceum z grupy teatralnej Scena bez kurtyny, pod kierunkiem Joanny Jankowiak przedstawili balladę „Lilije”.

– W nastrój Romantyzmu muzycznie wprowadzili nas uczniowie Katolickiej Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Śremie pod opieką Krzysztofa Mylera. Scenografię przygotowały Barbara Hejne i Alina Niemier. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, zapraszamy za rok na wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – zachęca Anna Laska-Szmyt.

W Dolsku w piątek

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dolsk we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Masłowie oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Dolsku przyłączy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W gminie Dolsk Narodowe Czytanie odbędzie się w piątek, 9 września na plaży miejskiej. Początek spotkania o godzinie 21.00.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbają Iwona Jurga i Lech Nawrocki, natomiast efektami specjalnymi i techniką zajmie się Witold Opielewicz, a przygotowaniem nagrania Jacek Woroch.

Czytaliśmy „Ballady i romanse”
fot. materiał organizatora