|||

[Aktualizacja] Tu można już się kąpać!

W sobotę, 20 sierpnia pojawiły się komunikaty dotyczące kąpielisk w Dolsku i w Śremie. Zarówno burmistrz Dolska, jak i burmistrz Śremu podjęli decyzję o zakazie kąpieli i wędkowania na lokalnych akwenach. Przyczyniła się do tego przyducha, która spowodowała wymieranie ryb.

Sanepid pobrał próbki wody do badania


VW_Berdychowski_400_150(1)

Na obu jeziorach pojawili się pracownicy urzędu oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie, którzy pobrali próbki do badań. Znane są już wyniki tych z dolskiego jeziora. – Nie ma przekroczeń bakteriologicznych – informuje Urszula Sitnicka, dyrektor PSSE w Śremie. Nie oznacza to jednak, że kąpielisko może zostać natychmiast otwarte. Konieczna jest ocena pozostałych parametrów, takich jak kolor i zapach wody oraz to czy śnięte ryby wciąż pływają na powierzchni. I tak też się stało.

“Nie ma zagrożenia”

– Nie ma zagrożenia. Śnięte ryby zostały posprzątane przez pracowników OSiR oraz wędkarzy. Tafla jeziora była w ostatnich dniach monitorowana z łódki oraz drona. Wszystko wygląda dobrze – zapewnia Barbara Wierzbińska, burmistrz Dolska. Kąpielisko jest już czynne!

Kąpieliska nadal nieczynne
fot. OSiR Dolsk

Śremskie kąpielisko już otwarte

Gmina Śrem w piątek, 26 sierpnia wydała komunikat:

Od 26 sierpnia br. kąpielisko w Śremie ponownie funkcjonuje. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Śremie po wykonanych badaniach wody w jeziorze Grzymisławskim wydał ocenę, że woda odpowiada wymaganiom sanitarnym i nadaje się do kąpieli. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ratowanie ryb i jeziora Grzymisławskiego.

Przypomnijmy, że we wtorek, 23 sierpnia na Jeziorze Grzymisławskim pojawili się ratownicy z Miejsko-Powiatowego oddziału WOPR w Śremie, którzy rozpoczęli napowietrzanie wody.