Image

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych źródłach energii – pompie ciepła i folii grzewczej. Postaramy się przedstawić podstawowe różnice i zasady działania charakterystyczne dla obu technologii.

Pompa ciepła czy folie grzewcze – podstawowe różnice i zasady działania

Aby móc porównywać te dwie technologie, trzeba zrozumieć, na jakiej zasadzie działają. Pompa ciepła pozyskuje energię cieplną z głębi ziemi (im głębiej tym wyższa temperatura) lub z powietrza (tańsza, lecz mniej efektywna opcja). Za pomocą specjalnych kolektorów lub sond ta energia jest pobierana i zamieniana w energię cieplną. Aby uruchomić pompę, potrzebna jest energia rozruchowa pochodząca ze zwykłej sieci elektrycznej. Przy niskich temperaturach zewnętrznych grzałka elektryczna dogrzewa i wspomaga działanie pompy.

Folia grzewcza to z kolei powierzchnia z tworzywa, na której, na zasadzie oporu elektrycznego pomiędzy masą węglową a miedzią/srebrem, produkowane jest ciepło. Następnie dzięki energii podczerwonej podgrzewa np. panele podłogowe, a dalej ściany, meble sufit i użytkowników danego budynku. W ten sposób można uzyskać ogrzewanie podłogowe, ale też ścienne czy sufitowe. Folia połączona jest za pomocą zwykłego kabla z domową siecią elektryczną. Temperaturę można regulować za pomocą termostatu połączonego ze smartfonem. Istnieje też możliwość połączenia „podłogówki” z fotowoltaiką.

Pompa ciepła – podstawowe informacje

Pompy ciepła to efektywne i nowoczesne urządzenia grzewcze, które z powodzeniem dostarczają energię cieplną do domów i budynków użyteczności publicznej. Mogą ogrzewać sam budynek, ale stanowią także dobre rozwiązanie dla ogrzewania wody użytkowej. Zasilanie cieplne budynku pochodzi wprost ze środowiska naturalnego. Energia słoneczna zakumulowana w gruncie lub powietrzu atmosferycznym jest przekształcana i transportowana do budynku, a dodatkowe wsparcie energii elektrycznej pozwala osiągnąć komfortowe temperatury.

Folie grzewcze – podstawowe informacje

Folia grzewcza to nowatorski i coraz bardziej popularny system ogrzewania domów, biur i miejsc użyteczności publicznej. Proces emisji ciepła w przypadku tego źródła ogrzewania odbywa się na zasadzie promieniowania podczerwonego. Warto zauważyć, że podczerwień nie ogrzewa bezpośrednio powietrza. To emitowane promienie podczerwone powodują wzrost temperatury konkretnych przedmiotów, które w konsekwencji oddają skumulowane w sobie ciepło, ogrzewając powietrze w pomieszczeniu. Folie grzewcze są nieodłącznym elementem systemu ogrzewania elektrycznego Espacia.

Warto wspomnieć, że folia grzewcza, jako metoda ogrzewania płaszczyznowego, świetnie sprawdza się nie tylko przy ogrzewaniu podłogowym (choć jest to najbardziej popularny system montażu), ale także przy ogrzewaniu sufitowym.

Sterowanie temperaturą pomieszczenia, przy wykorzystaniu folii grzewczych, realizowane jest za pomocą dedykowanego sterownika. Umożliwia to wygodne, precyzyjne i płynne dostosowanie temperatury docelowej każdego pomieszczenia do indywidualnych preferencji użytkownika.

https://espacia.eu/oferta/folia-grzewcza/

Pompa ciepła czy folie grzewcze – porównanie kosztów i sposobu montażu

Szczegółowy cennik bardzo często zależy od specyfiki produktów konkretnego producenta, wielkości domu, a czasem też od cen robocizny w danym regionie.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Wiele osób decydujących się na wybór systemu ogrzewania swojego domu zastanawia się, jakie będą koszty montażu oraz użytkowania konkretnego rozwiązania. W przypadku pompy ciepła koszt początkowy inwestycji jest z pewnością znacznie wyższy niż w przypadku foli grzewczej. Uśredniając aktualne rynkowe propozycje, cena pompy ciepła wraz z montażem to ok. 45 tys. zł. Rozłożenie niezbędnego okablowania, montaż rurek i przygotowanie domowej instalacji hydraulicznej kosztuje ok. 100-130 zł za mkw. Szacuje się, że koszt kompletnego systemu ogrzewania pompą ciepła dla domu o powierzchni około 100 m2 wynosi 55 tys. zł. Trzeba także doliczyć koszt serwisów przez okres gwarancji 5-7 lat oraz koszt napraw po okresie gwarancji.

Ile kosztuje folia elektryczna pod podłogą?

Nowatorski system ogrzewania płaszczyznowego, oparty o rozwiązanie bazujące na foliach grzewczych, jest alternatywą znacznie bardziej ekonomiczną niż system oparty o pompy ciepła. Szczególnie, gdy porównamy początkowy koszt inwestycji, który może różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Szacuje się, że koszt kompletnego systemu ogrzewania folią grzewczą dla domu o powierzchni 100 m2 wynosi ok. 20-23 tys. zł. W kwocie tej uwzględniony został szacunkowy koszt: folii grzewczej w zależności od rodzaju podłogi, dodatkowej izolacji, warstw folii zabezpieczających, przewodów zasilających, złączek, termostatów do każdego pomieszczenia, podłączenia do sieci elektrycznej oraz usługi montażu. Podczas 25-letniego okresu gwarancji powinno wykonać się jeden płatny przegląd po pierwszych dwóch okresach grzewczych.

Co jest bardziej ekologiczne?

Wiele osób poza kosztami sprawdza też, na ile ekologiczne jest wybrane przez nich rozwiązanie. Tu dobra wiadomość, bo zarówno pompę ciepła, jak i ogrzewanie podłogowe na bazie folii grzewczych Espacia można uznać za rozwiązania stosunkowo przyjazne środowisku. Zaletą pompy w tym kontekście jest fakt, że każdy kilowat energii pobranej z sieci generuje 2-3 kW energii. Aby poprawić energooszczędność folii grzewczej, można natomiast połączyć ją z domową instalacją fotowoltaiczną. Wówczas spada cena prądu, a źródło ogrzewania jest całkowicie zgodne z ideałami ochrony środowiska. Z racji iż folia grzewcza nie nagrzewa bezpośrednio powietrza są znacznie mniejsze straty, gdyż ciepło w tym przypadku nie idzie do góry i nie grzejmy tego na czym nam nie zależy.

Porównanie montażu pompy ciepła i folii

Na koniec zastanówmy się nad ważnym tematem, jakim jest montaż pompy ciepła lub folii grzewczej w domu.

Montaż folii grzewczej pod podłogą:

  • trwa kilka godzin,
  • system ogrzewania podłogowego działa od razu po podłączeniu do sieci,
  • można zamontować w nowym i starym budownictwie, a nawet w mieszkaniach.
  • Teraz rozważmy czas trwania i zasadę montażu pompy ciepła:
  • powietrzną pompę ciepła montuje się ok. 2-3 dni,
  • na zamontowanie gruntowej pompy ciepła potrzeba ok. tygodnia,
  • około tydzień zajmuje rozłożenie hydrauliki w podłodze
  • montaż ogrzewania podłogowego opartego na wodzie wymaga rozkucia posadzek w całym domu,
  • nie da się zamontować takiego systemu na piętrze,
  • potrzebne jest odpowiednio przygotowane pomieszczenie na pompę – nie może to być zwykła piwnica, bo pompa nie powinna stać w zbyt zimnym wnętrzu.

W tym przypadku porównanie wychodzi zdecydowanie na korzyść elektrycznego ogrzewania podłogowego za pomocą folii.

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Jakie rozwiązanie wybrać dla siebie?

Temat wyboru metody ogrzewania nie jest łatwy. Nie wystarczy zapoznanie się z ogólnymi informacjami dotyczącymi wybranych technologii. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę specyficzne uwarunkowania dotyczące konkretnego domu oraz nasze preferencje. Warto dobrze przemyśleć dostępne możliwości i zdecydować się na wybór rozwiązania, które okaże się bezpieczne, wygodne oraz będzie uzasadnione ekonomicznie, a przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb przyszłych domowników.

Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, że portfolio producentów folii grzewczych staje się coraz większe i może stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnych źródeł ogrzewania. Więcej informacji na temat tego rozwiązania można znaleźć w ofercie folii grzewczych Espacia – www.espacia.eu

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]