|

Masłowo. Kreatywnie, aktywnie, bezpiecznie, czyli nauka poprzez zabawę

Umiejętność prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz udzielania pierwszej pomocy to umiejętności, które mogą się przydać w wielu sytuacjach. Mali mieszkańcy Masłowa mogli zdobywali wiedzę z tej dziedziny podczas sierpniowych warsztatów strażacko-medycznych w Masłowie.

Głównym celem spotkania było kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Koordynatorem zajęć był druh Łukasz Wasielewski.

W programie warsztatów, oprócz dyskusji, znalazła się prezentacja resuscytacji, wykonana na fantomie. Nie zabrakło również praktyki – chętni mogli sprawdzić własne umiejętności w zakresie przywracania sprawności krążeniowo-oddechowej. Mali ratownicy wykonali zadania wzorowo.

Fot. KGW Masłowianki

Zainteresowaniem cieszył się również pokaz sprzętu używanego podczas ratowania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Prezentację przygotowali strażacy z OSP Dolsk, którzy – jak zawsze – chętnie włączyli się w działania edukacyjno-prewencyjne. Dla dzieci była to wspaniała lekcja, łącząca zabawę z umiejętnością udzielania pierwszej pomocy.

Równie ciekawie prezentowały się wcześniejsze spotkania warsztatowe. W programie znalazło się m.in. spotkanie z leśnikiem Jakubem Wojdeckim z nadleśnictwa Jarocin, który w ciekawy sposób opowiadał o okresie lęgowym ptaków, pomógł dzieciom wykonać domki dla ptaków i zorganizował krótką wycieczkę do lasu. W tym samym dniu do Masłowa zawitali policjanci z KPP Śrem i przypomnieli zasady bezpieczeństwa na drodze, a także podczas zabawy nad wodą.

Fot. KGW Masłowianki

Z kolei podczas warsztatów pszczelarskich dzieci poznały pracę pszczół i dowiedziały się w jaki sposób powstaje smaczny i zdrowy miód. Zajęcia przygotował Stanisław Rodziak, który prowadzi Wielkopolską Pasiekę Wędrowną. Uczestnicy zajęć mogli obejrzeć strój pszczelarza, ul i jego wnętrze, dowiedzieli się także, w jaki sposób wybiera się miód z plastra i przelewa do słoiczków. Nie lada atrakcją okazała się możliwość skosztowania miodu wprost z pszczelego plastra, a także prezentacja pszczelej rodziny wraz z królową. Obserwacja owadów zainteresowała nie tylko dzieci, ale także dorosłych mieszkańców Masłowa.

Dopełnieniem warsztatów były zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonywały pszczoły z papieru, plasteliny i innych materiałów.

Warto wspomnieć, że najmłodszy uczestnik warsztatów pszczelarskich miał zaledwie dwa lata, a na zajęcia przybył w przygotowanym przez mamę stroju… pszczółki.

Fot. KGW Masłowianki

Cykl wakacyjnych zajęć otwierały warsztaty cukiernicze, w czasie których dzieci – pod opieką mam – przygotowywały słodkie wypieki. Słodkości zostały następnie sprzedane, a dochód przeznaczono na pomoc dla zmagającej się ze SMA Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa.

Wakacyjne spotkania zostały sfinansowane z puli Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.