||

O bezpieczeństwie z seniorami

We wtorek, 14 czerwca w sali Klubu Relax z mieszkańcami Śremu spotkali się zastępca komendanta powiatowego policji mł. insp. Konrad Bartłomiejczak, podkom. Piotr Grzelczyk, naczelnik wydziału prewencji oraz Marian Goliński, szef straży miejskiej. Organizatorzy zaprosili seniorów do rozmowy na temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa.

Na wstępie, mł. insp. K. Bartłomiejczak przedstawił najnowsze statystyki dotyczące przestępczości w powiecie śremskim. – Cieszę się, że po pandemicznej przerwie, znów możemy spotykać się z lokalnymi społecznościami. To ważne, by wspólnie rozmawiać o zagrożeniach – mówił na wstępie zastępca komendanta. Przypomniał także o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i wciąż pojawiających się oszustwach metodą na wnuczka czy policjantach i ich odmianach. Okazuje się bowiem, że w ostatnich dniach pewna mieszkanka straciła ponad 100 tys. zł na kupnie fałszywych akcji firmy Orlen.Fot. D. Górna

Seniorzy to grupa wysoce narażona na tego typu wyłudzenia. Musimy być czujni, by nie dać się wciągnąć w niebezpieczną grę z oszustami, którzy stosują różne techniki manipulacji. Taką podejrzaną rozmowę najlepiej natychmiast zakończyć – radził K. Bartłomiejczak


VW_Berdychowski_400_150(1)

Następnie przyszedł czas na pytania uczestników spotkania. Mieszkańców interesowała sytuacja związana z napływającymi uchodźcami z Ukrainy. – Czy policja odnotowała wzrost przestępczości? – dopytywali. Okazuje się, że mundurowi na bieżąco monitorują sytuację. – Uczciwie przyznam, że pojawiają się problemy, ale w Śremie jest dość bezpiecznie. Dla nas nie ma znaczenia jakiej narodowości jest sprawca wypadku, złodziej czy inny przestępca. My robimy swoje i nie tolerujemy łamania prawa – zapewniał zastępca komendanta.

Podczas debaty seniorzy zwracali także uwagę na niebezpieczne sytuacje na drodze. – Rowerzyści nas rozjeżdżają. Trzeba z nimi zrobić porządek – apelowali, a także dzielili się spostrzeżeniami z zakresu ruchu drogowego oraz pytali o rozwiązania związane z infrastrukturą drogową, m.in. prosili o zamontowanie większej liczby sygnalizacji świetlnych na przejściach dla pieszych.