Image

Nowi żołnierze w szeregach 12 WBOT. Wśród nich śremianie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rekruci walczyli w Lesznie 16 dni podczas szkolenia podstawowego, by móc złożyć uroczystą przysięgę. Wśród nich byli uczniowie, nauczyciel wychowania fizycznego, informatyk, fizjoterapeuta i fotograf.

Nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej”. „Szesnastka” to początek drogi, jaką muszą przejść ochotnicy. Po przysiędze czekają ich szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. By osiągnąć pełną gotowość i stać się „combat ready”, żołnierz obrony terytorialnej szkoli się trzy lata.

– To nie było 16 lekkich dni, ale ten czas na pewno zapamiętam pozytywnie. Chciałem sprawdzić, jak poradzę sobie z wojskowymi zadaniami. Okazało się, że poczułem się w tym bardzo dobrze. Służba w WOT pozwala mi spełniać się w roli żołnierza a jednocześnie nie muszę rezygnować z pracy zawodowej, którą kocham. Na co dzień jestem fotografem i robię zdjęcia m.in. samolotom F-16. Czekam teraz na pierwsze szkolenie w moim batalionie – komentuje szer. Piotr Łysakowski ze 124 blp w Śremie.

Fot. DWOT

Teraz żołnierze trafią na dalsze szkolenie do swoich batalionów. – Przysięga, za każdym razem jest wielkim przeżyciem dla kandydatów. Po intensywnym treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami. Podczas uroczystości czterech żołnierzy zostało wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar – wspomina por. Anna Jasińska – Pawlikowska.

Ponad 2000 żołnierzy

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2000 żołnierzy.  Stałym rejonem odpowiedzialności brygady są województwa: wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą  cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Zbigniew Targoński, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych.

oprac. DG