Image

Informatyka śledcza – co to takiego?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Źródła informacji – krok po kroku


Berdychowski Kwiecien2 2024

Informatyka śledcza zajmuje się zbieraniem, ale także odzyskiwaniem danych zapisanych a różnego rodzaju nośnikach – na przykład dyskach twardych, płytach czy pendrivach. Następnie śledczy zajmuje się analizą i odpowiednią prezentacją tych treści, którą należy przedstawić w sądzie jako dowód. W ostatnich czasach coraz więcej informacji znajduje się również poza nośnikami – w wirtualnych chmurach, z którymi połączone są nasze telefony i komputery.

Media społecznościowe to kopalnia danych, pozwalająca na podstawie logowań, na ustalenie szczegółowego przebiegu wydarzeń. Nie bez znaczenia pozostają również wyszukiwarki internetowe – nawet jeśli korzystamy z trybu incognito lub usuwamy historię przeglądania, dla dobrego śledczego nie będzie to żadnym problemem. Z pewnością w ciągu kilku minut dotrze do zawartości naszej wyszukiwarki i będzie mógł to wykorzystać jako cyfrowy dowód w sprawie sądowej.

W jakich przypadkach sprawdza się informatyka śledcza?

Istnieją różnego rodzaju przestępstwa i wykroczenia, w których właśnie informatyka śledcza ma kluczowe znaczenie. Najczęściej w Polsce wyróżnia się podział na sprawy sądowe toczące się w zakresie:

  • Biznesowym – tu chodzi głównie o naruszenie danych konkretnej firmy. Może mieć to miejsce, gdy firmy ze sobą konkurują i wysyłają szpiega, którego zadaniem jest wyniesienie cennych informacji informatycznych. Może chodzić o know-how działania danego przedsiębiorstwa lub sabotaż polegający na usunięciu kluczowych informacji. Takie działania osłabiają pozycję przeciwnika, nieraz uniemożliwiając normalne funkcjonowanie firmy. Zdarza się również, że zwolnieni pracownicy, starając się zemścić niszczą i usuwają dane lub również je wykradają. Innym konfliktem wracającym systematycznie na salę rozpraw jest walka pomiędzy właścicielami spółek.

  • Prywatnym – analiza i raportowanie stanu dysków twardych, ale głównie zawartości chmur w telefonach czy mediów społecznościowych sprawdza się w przypadku zaginięć, z którymi w Polsce mierzymy się coraz częściej. Jest to zjawisko nasilające się na przestrzeni lat, dlatego informatyka śledcza przydaje się tutaj praktycznie w każdym przypadku. Do innych spraw należą niewyjaśnione zgony (podejrzenie samobójstwa lub zabójstwa), a także ucieczki nieletnich – z domów czy zakładów poprawczych.

Ocena dowodu

Dowód w postaci cyfrowej, przed dopuszczeniem do użycia w sądzie, musi przejść rygorystyczne wymagania. Dopuszczalny jest jednak zarówno w procesie cywilnym jak i karnym. Musi jednak poza dokładnym zbadaniem, uzyskać również powszechną akceptację specjalistów danej branży.

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]