Image

Wkrótce rusza nabór wniosków o pomoc suszową

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jeśli rolnik w minionym roku poniósł szkody większe niż 5 proc. spowodowane wystąpieniem suszy lub gradu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, spowodowały straty w wysokości co najmniej 20 proc. plonu. Ponadto, jeśli złożył wniosek poprzez appkę suszową o oszacowanie strat z tytułu wystąpienia suszy lub posiada protokół oszacowania szkód pozostałych wymienionych zjawisk atmosferycznych może ubiegać się o pomoc.

Rząd na ten cel zabezpieczył 450 mln zł.

ARiMR będzie przyjmować dokumenty od poszkodowanych rolników 16 maja do 30 czerwca br. Wsparcie zostanie zaliczone do pomocy de minimis w rolnictwie.

Na 1 tys. zł za 1ha powierzchni upraw rolnych otrzymają rolnicy, u których wystąpiły szkody w wyniku suszy, gradu, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny i deszczu nawalnego, w wyniku których szkody sięgnęły co najmniej 60 proc. plonu.

Na połowę tej kwoty, czyli 500 zł / 1ha mogą liczyć z kolei ci rolnicy, u których szkody te sięgnęły od 20 do 60 proc. plonu. Na tyle samo mogą liczyć również rolnicy dotknięci wyłącznie suszą, która spowodowały straty w plonie wynoszące od 5 do 60 proc.

W przypadku, gdy rolnik nie ubezpieczył upraw wysokość pomocy będzie pomniejszona o 50 procent.