Image
 • Home
 • Aktualności
 • „Sukces kobiecy dawniej i dziś” – rusza czwarta odsłona projektu

„Sukces kobiecy dawniej i dziś” – rusza czwarta odsłona projektu

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jak wyjaśniają organizatorzy cyklu, projekt „Sukces kobiecy dawniej i dziś” to nawiązanie do historycznych postaci kobiet, które wpisują się w ideę dziedzictwa historycznego Wielkopolski (Emilia Sczaniecka, wiejskie kobiety pod opieką bł. Edmunda Bojanowskiego, Marianna Jasiecka oraz Felicjana Szczerbińska), szczególnie w zakresie pracy organicznej oraz promowanie jej współczesnych form i przykładów, również zaczerpniętych z lokalnego podwórka.

– Zasadniczym celem projektu jest wzmocnienie kobiet poprzez nabycie dodatkowej wiedzy, przeżyć, wymianę myśli i doświadczeń, a także budowanie partnerstw dla dalszych inicjatyw społecznych – wyjaśnia Monika Bulińska z Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości.

UGRŚ serdecznie zaprasza kobiety (mężczyźni również mile widziani) z Wielkopolski, do udziału w cyklu czterech bezpłatnych warsztatów edukacyjnych.

Pierwsze ze spotkań pn. „Drogi życiowe kobiet dawniej i dziś” zaplanowano na sobotę, 28 maja w Jaszkowie. W programie znalazły się:

 • Wykład o wyborach życiowych kobiet wiejskich w XIX/XX w. Sukces kobiety wiejskiej w zakresie statusu społecznego, rozwoju duchowego i edukacyjnego na przykładzie nowicjatu założonego przez Bojanowskiego – jako historyczna inspiracja warsztatów. Zwiedzanie przez uczestniczki warsztatów izby pamięci bł. Edmunda Bojanowskiego w Jaszkowie, dawnej wiejskiej ochronki.
 • Warsztat edukacyjny pt.: „Drogi życiowe współczesnych kobiet”, czyli o współczesnym wychowaniu dzieci i młodzieży w kontekście pojawiających się nowych wyzwań cywilizacyjnych.
 • Warsztat na temat współczesnych trendów prozdrowotnych w zakresie tradycyjnych metod wykorzystywania ziół w codziennym życiu.  Zajęcia będą obejmowały rozpoznawanie podstawowych ziół w terenie – wyprawa na łąkę w Jaszkowie. Prawidłowe zbieranie, suszenie i przechowywanie ziół. Podstawowe sposoby przyrządzania domowych sałatek, naparów i kosmetyków. Włączanie ziół do diety, zakładanie ogródków zielnych na balkonach, tarasach i w ogrodach.
 • Grill warzywny.

Warsztaty poprowadzą: Sławomir Bajew, Joanna Wojciechowska, Renata Czupała. Partnerem tego wydarzenia jest Koło Gospodyń Wiejskich „Jaszkowianki”.

Termin i miejsce: 28 maja 2022 r., godziny od 10.00 do 15.00, Apartamenty Agroturystyczne w Jaszkowie.

Spódnice Wolności

Drugie ze spotkań odbędzie się w niedzielę, 29 maja w Śremskim Ośrodku Kultury.  Warsztaty zatytułowano „Od gospodarności do wolności”. – Będzie to spotkanie w kobiecym gronie, podczas którego zostaną stworzone patchworkowe spódnice, z pozszywanych ze sobą skrawków materiałów wyrażających historię kobiet w ujęciu historycznym (bohaterką będzie Felicjana Szczerbińska – założycielka Szkoły Gospodarstwa Domowego dla kobiet w Śremie), jak i współczesnym – historie naszych uczestniczek o nich samych lub kobietach ważnych w ich życiu – wyjaśnia M. Bulińska.

W programie:

 • Zapoznanie z ideą Spódnic Wolności/Skirt Of Life.
 • Stworzenie koncepcji własnej spódnicy. Budowanie opowieści.
 • Technikalia. Projekt patchworku. Metody naszywania i łączenia skrawków materiału.
 • Archiwum Skirt of Life. Zostaw po sobie ślad.

Termin i miejsce: 29 maja 2022 r., godziny od 11.00 do 15.00, Śremski Ośrodek Kultury.

Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Wala, Julia Kromolnicka, Krystyna Lipka-Czajkowska –kolektyw Spódnica Wolności/ Skirt of Life złożony z trio: artystki plastyczki, projektantki mody zrównoważonej i animatorki kultury założycielki Bloomerki – grupy rekonstrukcji herstorycznej.

Więcej informacji na temat cyklu spotkań projektu „Sukces kobiecy dawniej i dziś” można uzyskać na stronie – www.unia.srem.com.pl/pl/turystyka, e-mail:unia@srem.com.pl, tel. 61 28 32 704 lub bezpośrednio w biurze Unii: Śrem, ul. Okulickiego 3 (od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 16.00).

Można także zapisać się poprzez formularze on-line:

„Drogi życiowe kobiet dawniej i dziś”

„Od gospodarności do wolności”

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Warto się wcześniej zapisać, bowiem liczba miejsc jest ograniczona.

Projekt „Sukces kobiecy dawniej i dziś” jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

oprac. DG