Image
  • Home
  • Aktualności
  • 77. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Narodowy Dzień Zwycięstwa

77. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Narodowy Dzień Zwycięstwa

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe powiatu i gminy, poczty sztandarowe, liczne delegacje i kompania szkolna kadetów z Zespołu Szkół Technicznych w Śremie. Wartę honorową przy Pomniku Żołnierza Polskiego zaciągnęli żołnierze śremskiego garnizonu.

Uroczystość zorganizowało Muzeum Śremskie, a prowadził ją Grzegorz Pawlak. Rozpoczęła się od hymnu narodowego, po czym dr Radosław Franczak z Muzeum Śremskiego  w krótkim wystąpieniu przypomniał najistotniejsze fakty towarzyszące temu wiekopomnemu wydarzeniu.Akt kapitulacji Niemiec podpisano już 7 maja w Reims we Francji, ale na żądanie Józefa Stalina powtórzono go 8 maja w Berlinie. Wszedł w życie o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego, ale według czasu moskiewskiego było to już 9 maja o godz. 01:01. – Koniec wojny z Niemcami był zwycięstwem aliantów, w tym Polaków, którzy walczyli na wielu frontach II wojny światowej – przypomniał dr Franczak, stwierdzając, że zakończył on proces likwidowania i wynaradawiania narodu polskiego przez państwo niemieckie. Po zakończeniu wojny Polska powróciła na należne jej miejsce w Europie, z własnymi granicami, szkołami, administracją, sądownictwem i armią, a sportowcy mogli oficjalnie prezentować swój raj pod biało-czerwoną flagą i śpiewać polski hymn. – Jednak władza nie była demokratyczna, a co gorsze zainstalowana przez obce państwo – Związek Radziecki i od niego uzależniona, zarówno politycznie jak i gospodarczo. Cenzura, brak niezależnych mediów i stacjonujące na terenie kraju wojska obcego mocarstwa, nie pozwalały na pełnię swobód polskiego społeczeństwa.

Należy pamiętać, że 8 maja to koniec zwycięskiej wojny z Niemcami. Po tej dacie nie przywrócono pełnej niezależności państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku, ale podobna skala okrucieństwa i wyniszczenia nigdy już nie powróciła w Polsce – stwierdził mówca.