||||

301 mln zł ta pociągi do Czempinia. Poseł Dolata o programie Kolej Plus

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Konferencja była pokłosiem ogłoszenia przez rząd dodatkowych miliardów złotych na program Kolej Plus, z których skorzysta również gmina Śrem oraz gmina Brodnica. Wszak z tych pieniędzy powstanie długo wyczekiwane połączenie kolejowe łączące Śrem z Czempiniem. ­ To niezwykle istotny temat dla Ziemi Śremskiej – zachwalał inwestycję poseł Dolata.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

– To jest wiadomość, na którą mieszkańcy Ziemi Śremskiej czekali od zawsze. Jak tylko Śrem został wykluczony z komunikacji kolejowej, to mieszkańcy zostali skazani na transport własny bądź autobusowy. A jak wiadomo najtańszym środkiem komunikacji jest transport kolejowy. Niestety w latach 90-tych nastąpiła dekapitalizacja sieci kolejowej, bardzo liczne linie kolejowe były zamykane, bo w nie nie inwestowano. Uważano, że to nie jest istotne i ten proces trwał również do tego wieku. Nie było woli kolejnych rządów, aby to wykluczenie kolejowe likwidować, aby przewrócić połączenia bądź też tworzyć nowe – decyzje poprzedników rządzących krajem krytykował Zbigniew Dolata.


Berdychowski Wv

Dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął taki szeroki program rozbudowy, odbudowy i rewitalizacji sieci kolejowej w Polsce. W ramach realizacji tego programu już zrewitalizowano ponad 1000 km linii kolejowych, 400 przystanków, 300 dworców – Zbigniew Dolata zachwala program Kolej Plus.

  Pierwszy quest ,,W Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich 1918 - 1919'' rozwiązany!
Poruszając się po kraju pociągami możemy widzieć te wielkie zmiany. Kiedyś dworce były powodem do wstydu. Brudne, zaniedbane, popadające w ruinę. Teraz są piękne i mogą stanowić wizytówkę bardzo wielu miast, więc myślę, że Śrem znajdzie się w gronie tych miast – dodał parlamentarzysta.

fot. M. Czubak

Do Wielkopolski na 5 projektów trafi blisko 1 mln 900 mln zł. Projekty te będą realizowane do 2028 roku. Wartość dofinansowania dla śremskiego połączenia to 301 mln zł plus minimum 15 procentowy wkład samorządów.

Poseł zaznaczył, że pomimo trudnej sytuacji w kraju, rząd nie zwalnia tempa i będzie realizował zamierzone programy – Kolej Plus jest właśnie jednym z nich.

Oprócz posła Dolaty w konferencji prasowej udział wzięli radni miejscy Robert Piątek, Paulina Wachowiak, Artur Konon i powiatowi Paweł Wojna z Prawa i Sprawiedliwości.