Image
  • Home
  • Brodnica
  • Ruszyła kwalifikacja wojskowa. W swoje szeregi zaprasza też WOT

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. W swoje szeregi zaprasza też WOT

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

– Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Zaletą WOT jest możliwość połączenia nauki, pracy i studiów ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Dodatkowo, młodzi ludzie zdobywają w ten sposób kolejne doświadczenia – wspomina ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 4. kwietnia i potrwa do 8.  lipca obejmując blisko 300 tys. młodych Polaków. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów 12 WBOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Rekruterzy udzielą informacji, jak przygotować się do szkolenia podstawowego i na czym ono polega.

Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem.

– Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie. Służba w WOT daje możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i kwalifikacji. Wszystkich zainteresowanych służbą w 12 WBOT zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi rekruterami, których z łatwością można znaleźć tutaj – rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – dodaje ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska.

Oprac. DG