|||||

Nowa Lewica, ale władze te same – zjazd powiatowy w Śremie

Zjazd odbył się w piątek, 25 marca w Klubie Relax w Śremie. Stawiło się na nim 24 delegatów reprezentujących 39 członków byłego już SLD. Zjazd był więc prawomocny i można było podejmować uchwały i wybierać nowe władze powiatowe partii.

Referat sprawozdawczy z ostatniej, przedłożonej ze względu na pandemię Covid-19, kadencji do 6 lat, wygłosił dotychczasowy przewodniczący Eugeniusz Siczyński. Znalazło się w im wiele cierpkich uwag pod adresem dotychczasowego kierownictwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a w szczególności przewodniczącego Włodzimierza Czarzastego, którego wiele apodyktycznych decyzji nie znalazło zrozumienia wśród członków partii.SLD to była partia, która łączyła ludzi o podobnych poglądach, dobrze się nawzajem znających i szanujących i działających razem przez wiele lat. Decyzje Czarzastego o połączeniu SLD z Wiosną  i utworzeniu dwóch frakcji w nowej partii nie spotkały się z aprobatą wielu członków i sympatyków partii, a zawieszenie kilku posłów w prawach członka partii, w tym Wiesława Szczepańskiego, posła z okręgu leszczyńskiego, wywołały powszechne oburzenie i spowodowały protesty kierowane pod adresem władz partii – mówił Siczyński.

Dotychczasowy przewodniczący omówił również kampanie wyborcze w których brała udział partia. Na koniec stwierdził, że nosił się z zamiarem niekandydowania na kolejną kadencję, ale pod namową kolegów zgodził się na poprowadzenie partii w powiecie przez kolejne dwa lata.

Poseł Wiesław Szczepański, który miał być gościem zjazdu, z uwagi na pilne obowiązki w Warszawie związane z wizytą w Polsce prezydenta USA Joe Bidena, ograniczył się do połączenia online za pośrednictwem łączy internetowych z obradującymi w klubie delegatami. Jako przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, jednej z najważniejszych w naszym parlamencie, miał uczestniczyć w spotkaniu polskich parlamentarzystów z prezydentem USA zaplanowanym na sobotę 26 marca.

Odnosząc się do działalności partii, zaprosił wszystkich do udziału w ogólnopolskim pochodzie 1-Majowym w Warszawie, który Nowa Lewica organizuje wraz ze związkami zawodowymi. Poinformował równie, że w maju zorganizowane zostaną uroczystości związane z 25 rocznicą uchwalenia Konstytucji RP.

Zjazd wybrał nowe władze partii. Przewodniczącym został Eugeniusz Siczyński, sekretarzem Romuald Nawrot, a w skład nowej rady powiatowej oprócz wymienionych wyżej weszli: Marek Pakowski, wójt gminy Brodnica, Marek Mostowski, radny powiatowy, Grzegorz Balcerzak, Halina Bortnowska, Stanisław Grzelka, Andrzej Kaczmarek, Jan Rzepczyński, Piotr Skrzypniak i Franciszek Wędziński.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!