|

Jakie są zalety sztukaterii elewacyjnej?

Z jakich materiałów wykonana jest sztukateria elewacyjna?

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji sztukaterii elewacyjnej jest styropian, czyli polistyren. Sam styropian nie jest materiałem bardzo odpornym i trwałym na uszkodzenia, szczególnie podczas stosowania na elewacjach. Do wykonania sztukaterii zewnętrznej korzysta się ze styropianu o największej twardości. Dodatkowo, aby zwiększyć wytrzymałość sztukaterii, pokrywa się go tynkiem sztukatorskim. W ten sposób dekory zewnętrzne stają się o wiele bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych. Elementy sztukaterii zewnętrznej można malować farbami niezawierającymi rozpuszczalników, co dodatkowo zwiększa ich trwałość.Dużo rzadziej wykorzystuje się sztukaterię elewacyjną wykonaną z gipsu lub betonu. Tego typu sztukateria jest dużo cięższa, bardziej podatna na uszkodzenia i trudniejsza w montażu.

Jakie jest zastosowanie sztukaterii elewacyjnej?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Sztukateria elewacyjna najczęściej stosowana jest do wykonywania oryginalnych zdobień domów. Do wyboru mamy mnóstwo elementów dekoracyjnych, takich jak listwy elewacyjne, gzymsy, fasety, wsporniki, deski imitujące drewno, łuki i inne elementy do dekoracji okien i drzwi. 

Najczęściej wykorzystywane są listwy styropianowe, które można stosować praktycznie we wszystkich miejscach na elewacji. Listwy można używać do zdobienia obramowań okien, pod parapety, do dekoracji drzwi. Dużą popularnością cieszą się także gzymsy. Dzięki elementom sztukaterii można szybko i łatwo zmienić wygląd domu na bardziej elegancki i stylowy. Sztukaterię można stosować w nowych domach i w starszych budynkach. 

Sztukateria zewnętrzna wpływa także na zwiększenie trwałości elewacji. Profile elewacyjne zabezpieczają elewację budynków przed niszczycielskim działaniem słońca i wody oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Obramowania drzwi i okien, a także bonie, czyli elementy do stosowania na narożnikach domów oraz fasady i inne elementy tego typu mają między innymi takie właśnie zastosowanie.

Jak zamontować sztukaterię zewnętrzną?

Do montażu sztukaterii na elewacjach domów najlepiej zamówić firmę, która specjalizuje się w tego typu usługach. W przeciwieństwie do sztukaterii wewnętrznej, którą można przykleić samodzielnie, warto oddać pracę w ręce specjalistów. W niektórych przypadkach konieczne jest np. wykonanie prac wysokościowych, szczególnie gdy chcemy zamontować fasety elewacyjne, czyli elementy montowane pomiędzy ścianą a podbitką dachową. 

Montaż sztukaterii elewacyjnej  należy przeprowadzić w określonych warunkach atmosferycznych. Ściany domów muszą być dostatecznie suche, aby efekt prac był trwały. Nie można zatem przeprowadzać montażu w dni deszczowe lub bezpośrednio po deszczu. Również zbyt upalne dni nie są odpowiednie do klejenia elementów ozdobnych na ścianach domów.