|

A może w kamasze?!

– Zostań żołnierzem 12 WBOT! – zachęca ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska. Wiosną rusza bowiem kwalifikacja wojskowa, a razem z nią rekrutacja do WOT.

Pierwszy kwartał nowego roku to czas na nowe decyzje i wyzwania. Wielkopolanie i Lubuszanie, którzy marzą o włożeniu munduru, mogą rozpocząć realizowanie postanowień od kwalifikacji wojskowej, która rusza 4 kwietnia. Może to być  pierwszy – formalny krok do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej – zachęca ppor.

Zdaniem terytorialsów, WOT daje możliwość połączenia nauki, pracy i studiów ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. – Dodatkowo, młodzi ludzie zdobywają w ten sposób kolejne doświadczenia – podkreśla ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska.

fot. D. Górna

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca. Obejmie niemal 300 tys. młodych Polaków. – Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment, by wykonać krok w dorosłość, a jego symbolem będzie otrzymanie książeczki wojskowej – dodaje rzecznik 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Czytaj także: Tak przebiegała „Śremska Kuna 2021”

VW_Berdychowski_400_150(1)


Podczas kwalifikacji, przy każdej komisji powiatowej, będzie można spotkać rekruterów 12 WBOT. – Opowiedzą oni o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Są to żołnierze, którzy doskonale wiedzą, jak przygotować ochotnika do szkolenia podstawowego czy wyrównawczego. W skład wielkopolskiej brygady wchodzą cztery bataliony – 122 blp w Dolaszewie, 124 blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Bataliony rozmieszczone są w dwóch województwach – wielkopolskim oraz lubuskim. Przyszli żołnierze trafią do batalionu, który znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania – wyjaśnia ppor.

Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych w Polsce. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie. – Służba w WOT daje możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i kwalifikacji. Wszystkich zainteresowanych służbą w 12 WBOT zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi rekruterami, których z łatwością można znaleźć na stronie – rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – dodaje ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska.