- To wydarzenie minęło.
Gutek i BAiKA na średzkiej scenie nad jeziorem
2 maja, 2023 17:00 - 22:00
Tego koncertu nie można przegapić! W długi majówkowy weekend, na scenie nad jeziorem w Środzie Wielkopolskiej, wystąpią ciekawi muzycy – Gutek i BAiKA. Warto ich posłuchać!
Na koncert majówkowy zaprasza burmistrz Środy Wielkopolskiej. Wydarzenie zaplanowano na wtorek, 2 maja. Wejście jest bezpłatne. Start godz. 17.00.
Gutek
Przez wiele lat jego charakterystyczny głos i melodyjny śpiew kojarzył się z Indios Bravos, jak również dodawał smaku hip-hopowym hymnom przełomu wieków. „Ja to Ja” Paktofoniki , „Rapowe Ziarno” Abradaba czy „To Dla Moich Ludzi” Vienia i Pelegoto to przykłady pierwsze z brzegu. Chociaż Gutek został przypisany do reggae i hip-hopu to wgłębiając się w gąszcz jego muzycznych kolaboracji, na tych kilkudziesięciu płytach znajdziemy całe spektrum muzycznych gatunków. Do współpracy zapraszany był min przez Marię Sadowską i Roberta Brylewskiego, Kamila Bednarka i Darka Malejonka, Pidżamę Porno i Strachy Na Lachy, FarbenLehre, Happysad czy metalową grupę Maqama oraz wielu innych.
Nie odcinając się od swoich korzeni, Gutek próbuje znaleźć własną formę muzyczną – czasem wywodzącą się od pulsacji reggae, czasem bazującą na swingu rhythm-and-bluesa. Kompozycje na płytę powstawały na gitarze akustycznej, ale wpływ na ich ostateczny kształt mieli również młodzi i zdolni muzycy zaproszeni przez wokalistę do składu zespołu. Dwaj z nich, bracia Dawid i Tomek Mańkowscy, współtworzyli wcześniej m.in. formacje Druga Strona Lustra i Roots Rockets, natomiast Janek Koźliński, będący studentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, udzielał się w formacjach takich jak: Organic Noises, Riffertone czy Improband.
BAiKA
to skrót od Banach i Kafi. Gościli w Muzeum Śremskim w lipcu 2022 roku.
Duet powstał w roku 2015 na bazie doświadczeń gitarzysty i producenta Piotra Banacha, założyciela i lidera zespołów Hey i Indios Bravos oraz świeżości i żywiołowości wokalistki Katarzyny „Kafi” Figaj. W 2016 r. ukazała się płyta zawierająca materiał zarejestrowany na żywo podczas audycji „O północy” w Radio Koszalin, plus trzy dodatkowe utwory demo, stąd tytuł „RK+”. W lutym 2018 roku duet zaprezentował swój debiutancki studyjny album „Byty zależne”, który został bardzo dobrze przyjęty tak przez słuchaczy, jak i recenzujących go dziennikarzy. Piosenki duetu zaczęły pojawiać się na radiowych listach przebojów, zdobywając czołowe miejsca między innymi w rockowej rozgłośni Antyradio. Z równym powodzeniem występowali w małych, kameralnych klubach, jak i na dużych, festiwalowych scenach – m. in. Pol’and’Rock i Jarocin Festiwal. Obecnie pracują nad kolejnym materiałem studyjnym.
Piotr Banach – gitara, instrumenty perkusyjne, produkcja, kompozycje, teksty. Był perkusistą i autorem tekstów kilku szczecińskich zespołów spod znaku punk-rocka i reggae, a w roku 1992, już jako gitarzysta, założył rockowy zespół Hey, którego liderem i głównym kompozytorem był do lipca 1999 r. Po kilkuletniej przerwie w działalności muzycznej powrócił z formacją Indios Bravos, która była nie tylko jedną z gwiazd krajowej sceny reggae, ale też zaznaczyła swoją obecność na wielu festiwalach rockowych, m. in. Jarocin Festiwal, OpenAir, czy Przystanek Woodstock, gdzie nagrodzona została Złotym Bączkiem za rok 2006, przyznawanym za najlepszy występ festiwalu. Banach był również producentem płyty Katarzyny Nosowskiej „Puk, puk”, a w roku 2005 nagrał swój solowy album „Wu-wei”.
Katarzyna „Kafi” Figaj – śpiew, instrumenty klawiszowe, kompozycje, teksty. Swój artystyczny pseudonim zbudowała w oparciu o zbitkę pierwszych sylab imienia i nazwiska. Szerszej publiczności dała się poznać występując u boku Katarzyny Nosowskiej podczas jubileuszowej trasy zespołu Hey – Fayrant Tour. Była też odtwórczynią głównej roli w spektaklu muzycznym „Coś z Nietzschego” i wokalistką artystycznej grupy Monogamik.