|

Jubileusz odsłonięcia pomnika ofiar katyńskich w Błażejewie oraz poświęcenie drugiej tablicy z nazwiskami lokalnych ofiar

W niedzielne przedpołudnie 6 kwietnia br. w kościele pw. św. Jakuba w Błażejewie odbyły się uroczystości związane z 1. rocznicą odsłonięcia pomnika ofiar katyńskich z gminy Dolsk.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

Poświęcona została także druga tablica z nazwiskami kolejnych 8 mieszkańców gminy Dolsk, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD

Msza święta z niespodzianką

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta, którą celebrował ks. prałat Stanisław Komorowski. Symboliczne znaczenie miały pieśni rozpoczynające i kończące wyjątkowe nabożeństwo, czyli „Rota” oraz „Boże coś Polskę”. Psalmy pięknie zaśpiewała Kornelia Kukowiecka.

Jacek Woroch zaprezentował wiersz o Katyniu, napisany przez Magdalenę Wolnowskiej – córkę zamordowanego przez NKWD Stanisława Wolnowskiego. Nie zabrakło także pieśni patriotycznych w wykonaniu miłośników śpiewu Memoria. Usłyszeć można było m.in. „Pieśń o Katyniu”, „Zwyciężył orzeł biały”, „Tedeum” w wykonaniu Piotra Pszeniczki, „Mamo, tyś płakała w wykonaniu Mai Pszeniczki oraz „Modlitwę obozową”, którą zaśpiewał Michał Szczepaniak i Jarosław Gościniak. Na akordeonie grała Grażyna Janicka.

Miłą niespodzianką okazały się pamiątkowe medale upamiętniające 85. rocznicę tragicznych wydarzeń i 35. rocznicę powstania stowarzyszenia Rodziny Katyńskie, które otrzymał proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Błażejewie – Adam Anioł oraz prezes stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria – Hanna Kozłowska.

Poświęcenie drugiej tablicy upamiętniającej pomordowanych dolszczan

Najważniejszym momentem uroczystości katyńskich w Błażejewie było odsłonięcie drugiej tablicy, upamiętniających mieszkańców gminy Dolsk, którzy zginęli rąk NKWD. Są to: Stanisław Banaszak, Alfons Kostrzewski, Bolesław Łuczak, Franciszek Michalak, Stanisław Przybylak, Andrzej Józefiak, Karol Kowalski, Franciszek Trąbała i Stanisław Wolnowski.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznych uroczystości upamiętniono następujące osoby: Stefana Grabowskiego, Zygmunta Sicińskiego, Wojciecha Witkowiaka, Piotra Myślińskiego, Józefa Sowę, Stanisława Sołtysiaka, Tomasza Machczyńskiego oraz Władysława Dworczaka.

Drugą tablicę poświęcił ks. prałat Stanisław Komorowski. W uroczystości wzięli także udział zaproszeni goście: dr inż. Wojciech Bogajewski – prezes stowarzyszenia Rodziny Katyńskie, burmistrz miasta i gminy Dolsk – Tomasz Frąckowiak, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Dolsk – Lidia Grześkowiak, radny powiatowy – Marek Sikorski oraz radni gminy Dolsk. Nie zabrakło także potomków zamordowanych przez NKWD mieszkańców gminy Dolsk.

Uroczystość na cmentarzu dopełniło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem ofiar katyńskich z gminy Dolsk.

Koncepcja powstania pomnika zrodziła się kilka lat temu. Jako stowarzyszenie podzieliliśmy się pomysłem z ks. Adamem Aniołem, który poparł nasze działania. Nawiązaliśmy współpracę. W ubiegłym roku powstał pomnik, a na nim tablica z nazwiskami ofiar katyńskich z gminy Dolsk. Cały czas szukaliśmy i nadal szukamy informacji o innych mieszkańcach naszej gminy, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Podczas tegorocznych uroczystości odsłoniliśmy kolejną tablicę, pojawiły się kolejne nazwiska – powiedziała Hanna Kozłowska.

– prezes stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria

Dzieło pamięci historycznej Uroczystość na cmentarzu, podobnie, jak w roku ubiegłym, prowadziła Magdalena Szymańska, która przybliżyła tragiczne wydarzenia z kwietnia 1940 roku. Na zlecenie NKWD, strzałem w tył głowy, wymordowano niemal 22 tysiące Polaków. Wśród jeńców przebywających w obozach znajdowały się osoby w różnym wieku, różnych wyznań i zawodów, mundurowi i cywile, profesorowie, nauczyciele, kapłani. Ginęli w Katyniu, Kijowie, Charkowie, Chersoniu, Mińsku i Twerze.

Wśród nich byli również mieszkańcy gminy Dolsk. – To ogromny zaszczyt, że po raz drugi możemy spotkać się w tym wyjątkowym miejscu. Rok temu wspomniałam, że tutaj zaczyna się kolejne dzieło pamięci historycznej. Dziś z przekonaniem mogę powiedzieć, że kontynuujemy to dzieło – powiedziała Magdalena Szymańska.

Głos zabrał także ks. Adam Anioł, przytaczając słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że wydarzenia, które miały miejsce wiosną 1940 roku w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i innych miejscach zagłady sowieckiej, to rozdział polskiej martyrologii, o którym nie możemy zapominać.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *