Piękny księżyc w III kwadrze nad Śremem

W nocy z 21 na 22 marca, czyli ostatniej całkowicie według czasu zimowego, mogliśmy zobaczyć księżyc w niepełnej III kwadrze w odcieniu krwistym, a następnie pomarańczowym czy piaskowym. Ta barwa była związana z marcową Krwistą Pełnią, która wypadała 14 marca.
W piątek 14 marca nastąpiło nie tylko pełnia Księżyca, lecz także pierwsze całkowite zaćmienie w 2025 roku. Pełnia w połączeniu z całkowitym zaćmieniem nazywana jest Krwawym Księżycem. Taka kombinacja nie występuje co roku.
Niestety w zeszłym tygodniu plany obserwatorów tych pięknych widoków, które zapewnia nam natura, pokrzyżowała pogoda – zachmurzenie i deszcz. Na szczęście tydzień później warunki atmosferyczne były bardziej łaskawe i mogliśmy ujrzeć księżyc w nie mniej urokliwej III kwadrze, która dla niektórych może być nawet jeszcze ciekawsza. III kwadra była widoczna w 65%. Inną nazwą jest ostatnia kwadra. W astronomii jest to faza Księżyca, w której Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. Natomiast Księżyc zbliża się do nowiu, a dla obserwatorów na Ziemi widoczna jest tylko zachodnia część widocznej strony Księżyca. Podczas kwadr Słońce oświetla część powierzchni Księżyca zwróconą w stronę Ziemi pod małym kątem, więc jego formy morfologiczne (ukształtowania terenu) w tym obszarze są bardzo dobrze widoczne.
Reklama







(fot. Wiktor Chicheł)