Preparaty z biotyną na włosy – co warto o nich wiedzieć?

Zmagasz się z wypadaniem włosów i szukasz sposobu na ich wzmocnienie? Może już gdzieś słyszałaś/eś o preparatach z biotyną (witaminą H7)? Z naszego artykułu możesz dowiedzieć się o tej substancji nieco więcej. Dodatkowo możesz poznać kilka innych niż niedobory biotyny przyczyn wypadania włosów.
Jakie są objawy niedoboru biotyny?
Reklama

Niedobór biotyny nie jest łatwo rozpoznać. Może bowiem dawać takie objawy, jakie kojarzymy też z innymi przyczynami, np. z przepracowaniem. Osłabienie, senność – któż z nas okresowo nie czuje zmęczenia? Jednym z jego przyczyn mogą być właśnie niedobory witaminowe, w tym biotyny (choć także żelaza i innych pierwiastków).
Niedobór biotyny (czyli witaminy H7) możesz podejrzewać, gdy wypadają Ci włosy i rozdwajają się paznokcie. Podobnie – gdy często masz zajady i stany zapalne skóry wokół ust i oczu, a także przy skrzydełkach nosa.
Co robić, gdy masz takie objawy?
Najlepiej mając takie objawy pójść do lekarza. Jeśli wykluczy choroby i inne niedobory, może to właśnie biotyny Ci brakuje. Wtedy specjalista zalecić Ci może lek z biotyną.
Tabletki z biotyną – kiedy z nich korzystać?
Tabletki z biotyną mają zastosowanie wtedy, gdy masz jej niedobór. A jego ryzyko rośnie, jeśli np. jesteś po antybiotykoterapii, zwłaszcza długotrwałej. Dlaczego? I tu ciekawostka. Z jednej strony antybiotyki mogą zaburzać wchłanianie się biotyny z pożywienia. Z drugiej zaś – niszczą florę jelitową. A to właśnie flora bakteryjna jelit jest w stanie “wyprodukować” biotynę. Porozmawiaj o tym z lekarzem. Powiedz też lekarzowi o wszystkich zażywanych lekach. Niektóre z nich (np. stosowane w chorobach neurologicznych) mogą zaburzać wchłanianie witaminy H7. Wtedy możesz potrzebować suplementacji.
Kuracja preparatem z biotyną
Przykładem leku z biotyną jest Biotebal tabletki o dawce 5 mg lub Biotebal Max 10 mg. Który z nich wybrać? Zapytaj lekarza (rodzinnego lub dermatologa), który w Twoim przypadku będzie potrzebny.
Jeżeli zdecydujesz się na preparat z biotyną, stosuj go regularnie według zaleceń lekarza i obserwuj efekty. Omawiaj je ze specjalistą i dbaj o swoje włosy. Jak wspomóc kurację biotyną? Zdrowo się odżywiaj, wysypiaj ile trzeba i znajdź chwilę na techniki relaksacyjne ograniczające stres.
Jakie są kosmetyki do pielęgnacji włosów z dodatkiem biotyny?
Biotynę poza tabletkami znajdziesz także w kosmetykach. To nie leki, lecz elementy pielęgnacji, które mogą wspomagać kurację. Wśród kosmetyków z biotyną znajdziesz m.in. specjalistyczny szampon przeciw wypadaniu włosów, serum przeciw wypadaniu włosów i odżywkę. Biotebal na włosy w formie takich kosmetyków oprócz biotyny zawiera też inne substancje. Przykładem tego jest kopexil znajdujący się w serum przeciw wypadaniu włosów, który stymuluje mieszki włosowe. Inny przykład to keracyn, który zamyka łuski włosów i tworzy na nich barierę ochronną.
Jakie mogą być inne przyczyny wypadania włosów?
Wypadanie włosów to problem złożony. Może być skutkiem niedoborów biotyny, lecz jego przyczyna może być inna. Osłabienie włosów oznaczać też może anemię, choroby tarczycy i zaburzenia hormonalne. Włosy mogą wypadać również na skutek zażywania niektórych leków. Mogą być osłabione po chorobie lub w wyniku niedoboru innych niż biotyna witamin i minerałów.
Wypadające włosy to także jeden z objawów pojawiających się u osób na restrykcyjnych dietach. W takich przypadkach może pojawić się niedobór wielu składników odżywczych równocześnie.
Co u Ciebie powoduje wypadanie włosów? Odpowiedź pomoże Ci znaleźć lekarz dermatolog. Być może zaleci Ci podstawowe badania. Morfologia może pokazać, czy nie masz anemii (np. z niedoboru żelaza). Badania tarczycy pozwolą z kolei ocenić kondycję tego gruczołu. A gdy jego funkcja jest zaburzona, część objawów może być ta sama, co w niedoborach biotyny – czyli np. zmęczenie i wypadanie włosów.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.