||

Nie kupuj kota w worku! Czyli sprzedaż działek w Tworzykowie

441188526 856807809823946 646140254126775907 N
Sprzedawane działki znajdują się na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego / fot. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

Prywatny właściciel wydzielił działki i reklamuje je, jako te z możliwą zabudową, która nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę – obowiązku zgłoszenia budowy. Sęk w tym, że działki te znajdują się na terenach objętych ścisłą ochroną. Mieszkańcy interweniują u wójta.

Reklama VW Berdychowski

Mowa tutaj o ponad 20 działkach w Tworzykowie, które znajdują się na Obszarze Natura 2000 tj. Ostoja Rogalińska i Rogalińska Dolina Warty oraz na terenie Parku Krajobrazowego tj. Rogaliński Park Krajobrazowy. To sporo, a te obszary nie zostały ustanowione bez powodu. Jednym z głównych ich założeń jest ochrona przyrody i pozwolenie naturze, aby ta kształtowała się samoistnie, bez ingerencji człowieka. Teraz człowiek chce tę ingerencję zburzyć.

Do sprawy odnieśli się mieszkańcy Jaszkowa, Tworzykowa i Ludwikowa, którzy wystosowali list do władz gminy w tej sprawie. – Do Urzędu Gminy w Brodnicy w dniu 30 września 2024 r. wpłynęło pismo mieszkańców Sołectwa Jaszkowo – Tworzykowo – Ludwikowo, w którym mieszkańcy wyrazili swoje zaniepokojenie planami zagospodarowania łąk nadwarciańskich we wsi Tworzykowo oraz w dniu 15 października 2024 r. do wiadomości pismo Fundacji „Na straży przyrody” – przekazuje Marek Pakowski, wójt gminy Brodnica.

W piśmie tym mieszkańcy zaznaczają, że „zależy nam na zachowaniu naturalnego charakteru tych terenów, które są siedzibą ptaków, a otaczający las ostoją zwierzyny”. Mieszkańcy, którzy z imienia i nazwiska podpisali się pod pismem obawiają się, że „potencjalne zamieszkanie, bądź zagospodarowanie łąk nadwarciańskich ograniczy, a nawet zniszczy naturalne ostoje zwierząt, pozbawi naszą okolicę pierwotnego charakteru.”

Apelują też do władz gminy o to, aby również zachowały ten naturalny charakter łąk. Tyle tylko, że gmina tutaj nie jest stroną, bo grunty są prywatne.

Gmina Brodnica może tylko informacyjnie na stronie internetowej, FB, czy lokalnej prasie, zamieszczać szczegółowe warunki, jakie należy spełnić celem zmiany sposobu użytkowania, aby móc zrealizować zamierzone przedsięwzięcia – wyjaśnia wójt.

Właściciel w ogłoszeniu zaznacza, że nowy nabywca jednej z ponad 20 działek będzie mógł bez żadnych pozwoleń oraz zgłoszenia postawić tam wolnostojącą altanę o powierzchni do 35m2, altanę działkową i obiekty gospodarcze o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1073), obiekty małej architektury, z wyjątkiem obiektów małej architektury w miejscach publicznych; przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy do 35m2; jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. UG w Brodnicy, kierując się obowiązującymi przepisami prawa, widzi tę sprawę inaczej. Marek Pakowski poprosił o opinię urbanisty…

Pełna treść artykułu dostępna jest w najnowszym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej lub w e-wydaniu dostępnym w zakładce “sklep”.