|

Zmącony spokój “wiecznego odpoczynku”

Z1

Od 25 września nowa część Cmentarza Komunalnego w Śremie wygląda trochę jak wielki plac budowy. Zwały ziemi widoczne są z daleka. Trwają tam prace archeologiczne. Z tego tytuły wyłaczona jest możliwość pochówku w kwaterach od G1 do G5.

1200x628.psd

Prace archeologiczne prowadzone na terenie nowej części Cmentarza Komunalnego w Śremie realizowane są na podstawie decyzji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych w związku z realizacją inwestycji pn. „Rozbudowa Cmentarza Komunalnego w Śremie” – informuje Julia Projs z Pionu Komunikacji Społecznej i Informatyzacji

Zespół Promocji i Komunikacji Społecznej – Urzędu Miejskiego w Śremie.

Prace prowadzone są przez Pracownię Archeologiczno – Konserwatorską Mikołaj Nowakowski z siedzibą w Lesznie na zlecenie śremskiego urzędu miejskiego.

Wykopaliska mają zostać ukończone do końca października.

Aktualnie kwatery, na których prowadzone są badania archeologiczne, są wyłączone z możliwości chowania zmarłych. Po zakończeniu prac badawczych ponownie nastąpi możliwość dokonywania pochówków – dodaje Julia Projs.

Podczas naszej wizyty na cmentarzu – poniedziałek 14 października – archeologów tam nie było. W kilku miejscach widoczne były znaleziska wyglądające na resztki glinianych naczyń.

Ja się nieoficjalnie dowiedzieliśmy archeolodzy mają “chrapkę” na kontynuowanie prac w miejscu, gdzie najsłynniejszy śremski deweloper posadził drzewka mające na celu przyszłościowe naturalne zasłonięcie widoczności cmentarza. Obok nowego cmentarza i naprzeciwko starej jego części ma powstać osiedle mieszkaniowe.