Krztusiec atakuje. Najmłodsi najbardziej zagrożeni

Cc4de3c5 A491 4056 882c 33de42ac112b
Chłopiec cierpiący na krztusiec i bakteria Bordetella pertussis (fot. CDC/ Sarah Bailey Cutchin)

W Polsce odnotowuje się coraz więcej zachorowań na krztusiec. W Wielkopolsce sytuacja nie wygląda inaczej. Przypadki krztuśca są tak ciężkie, że dzieci trafiają do szpitali i następują pierwsze zgony.

Już w marcu pojawiły się pierwsze sygnały zagrożenia, ponieważ u naszych południowych sąsiadów z Czech drastycznie wzrosła liczba zakażeń. Wtedy w Polsce odnotowano zaledwie ich 500. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy liczba chorych zaczęła rosnąć także w Polsce. Obecnie naliczono prawie 7 tysięcy chorych od początku roku. To liczba trzykrotnie większa niż przeciętnie w poprzednich latach. Co więcej, krztusiec zaczął powodować zgony. W czerwcu doszło do śmierci zaledwie miesięcznego dziecka, które nie było jeszcze zaszczepione przeciwko tej chorobie.

Rosnącą liczbę zachorowań na krztusiec odnotowuje się również w Wielkopolsce. W pierwszym półroczu zarejestrowano 361 przypadków, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 42 przypadków przez cały ubiegły rok. Tylko w ciagu ostatnich dwóch tygodni liczba chorych zwiększyła się o kolejne 90 osób. Obecnie w Wielkopolskim Centrum Pediatrii w Poznaniu hospitalizuje się znacznie więcej pacjentów z powodu krztuśca. Jeszcze w tym tygodniu było to 13 pacjentów, podczas gdy w ubiegłych latach zaledwie jednego, dwóch rocznie. To są niestety poważne przypadki krztuśca u niemowląt, które często wymagają wsparcia oddechowego.

Krztusiec jest chorobą zakaźną objawiającą się uporczywym, długotrwałym kaszlem, co powoduje, że jest szczególnie trudny do rozpoznania. Zarażenie następuje drogą kropelkową, a jeden chory może zarazić nawet kilkunastu innych.

Lekarze podkreślają, iż kluczową metodą zapobiegania krztuścowi są szczepienia ochronne. W Polsce są one obowiązkowe dla dzieci i młodzieży do 14. roku życia, z zalecanymi dawkami przypominającymi w późniejszym wieku. W związku z tym, że odporność po szczepieniu przeciw krztuścowi zmniejsza się z upływem czasu, osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające szczepionki co 10 lat. Dane wielkopolskiego sanepidu pokazują wysoki poziom szczepień dzieci w naszym regionie – na poziomie 96 i więcej proc. w poszczególnych grupach wiekowych. 

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *