Img 3318
Kadr z nagrania (fot. YouTube)
  • Home
  • Aktualności
  • Czy 170. rocznica urodzin prof. Święcickiego została zapomniana? ŚIH krytykuje władze Śremu

Czy 170. rocznica urodzin prof. Święcickiego została zapomniana? ŚIH krytykuje władze Śremu

Co o tym sądzisz?
+1
4
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

W czwartek 4 lipca członkowie stowarzyszenia Śremski Instytut Historii Sebastian Witasiak i Wiktor Chicheł nagrali film, w którym nagłaśniają brak upamietnienia przez miasto Śrem 170. rocznicy urodzin wybitnego śremianina prof. Heliodora Święcickiego.

Nagranie zostało opublikowane w poniedziałek 8 lipca na profilu facebookowym stowarzyszenia, jednak wiadomo, że zostało nakręcone dzień po 170. rocznicy urodzin wybitnego śremianina. Panowie w prawie półgodzinnej rozmowie poruszyli temat kim był i czym zasłynął prof. Święcicki, iż jest ważną personą dla miasta. Ponadto omówili różne sposoby na upamiętnianie ważnych rocznic w Śremie oraz co można zmienić. Także zauważyli, że poprzednie i obecne władze zapomniały o pełnych rocznicach – analogicznie śmierci oraz urodzin. Pełne nagranie znajduje się pod linkiem:

https://www.facebook.com/share/v/PBXRGETTQmPFrzqd

Co można było sprawdzić, Śremski Instytut Historii ma rację w tym, że ani władze samorządowe miasta, ani placówki gminne jak Muzeum Śremskie czy Biblioteka Publiczna, której patronem jest właśnie prof. Heliodor Święcicki – nie upamiętniły dnia 170. rocznicy urodzin tego lekarza. Co ciekawe, zrobiła to uczelnia, którą zakładał i był sześciokrotnie rektorem – dawny Uniwersytet Poznański (Wszechnica Piastowska), czyli dzisiejszy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

100. rocznica śmierci


Berdychowski Kwiecien2 2024

Przypominamy, że już w październiku 2023 r., w 100. rocznicę śmierci prof. Heliodora Święcickiego, Śremski Instytut Historii zapalił znicz przy tej samej ławeczce pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego. Delegacja składała się także z Sebastiana Witasiaka i Wiktora Chichła. Niestety spotkał ich przykry widok – najbliższa okolica była strasznie zaśmiecona, o czym można dowiedzieć się więcej na Tydzień Ziemi Śremskiej Extra: 

https://m.facebook.com/story.phpstory_fbid=pfbid0368PsQffH5rw65YABSt6DG7j3FA4xSyjtq4N2tWGJBkjdd93kBm5RHW6kUHUX4yF2l&id=100064272751543

Tamtego dnia jedynie pamiętała o nim Biblioteka Publiczna w Śremie.

Kim był Święcicki?

Prof. Heliodor Święcicki urodził się 3 lipca 1854 roku w Śremie, jako drugie z sześciorga dzieci lekarza śremskiego, Tadeusza Święcickiego i Doroty z Korytowskich. Po edukacji w gimnazjum w Śremie i latach studiów w Niemczech, osiadł w Poznaniu, gdzie obok prywatnej praktyki pracował jako asystent w Zakładzie Położniczym św. Elżbiety. Działał również w Poznańskim Towarzystwie Pomocy Naukowej. Działał społecznie w Towarzystwie Dobroczynności św. Wincentego à Paulo. Także był w radzie nadzorczej „Dziennika Poznańskiego”. W 1912 w uznaniu jego wiedzy i osiągnięć rząd pruski przyznał mu tytuł profesora. W 1915 został prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jego praca naukowa obejmowała niemal 200 artykułów i rozpraw naukowych z zakresu etiologii i leczenia chorób ginekologicznych oraz anatomii i patologii ogólnej. W kwietniu 1919 nastąpił wybór Święcickiego na pierwszego Rektora Wszechnicy Piastowskiej. Był sześciokrotnie wybierany na to stanowisko i funkcję tę pełnił aż do swojej śmierci 12 października 1923 r.

Zostaw komentarz