Delegacja Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ upamiętniła generała Jana Henryka Dąbrowskiego
Delegacja Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ upamiętniła generała Jana Henryka Dąbrowskiego
  • Home
  • Aktualności
  • Delegacja Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ upamiętniła generała Jana Henryka Dąbrowskiego

Delegacja Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ upamiętniła generała Jana Henryka Dąbrowskiego

Co o tym sądzisz?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

15 czerwca 2024 roku delegacja Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności złożyła kwiaty na grobie generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Winnej Górze, upamiętniając 206. rocznicę jego śmierci.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Generał Dąbrowski zmarł 6 czerwca 1818 roku na zapalenie płuc, a do jego śmierci przyczynił się także upadek z powozu. Pochowano go w mundurze legionowym, z trzema szablami i trzema kulami, które go raniły.

Logo Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności
Logo Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności

Trumna została przeniesiona do sarkofagu w 1863 roku, a serce generała w 1993 roku spoczęło w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Delegacja zwiedziła również pałac i wystawę “Generał Sam Się Broni”, co stanowiło ważną lekcję historii.

W dniu 15 czerwca 2024 roku delegacja Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności: Łysakowski Bogdan, Wawrzkiewicz Cyprian oraz Żeleźny Józef złożyła kwiaty na grobie generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Winnej Górze. W tym roku przypada 206 rocznica śmierci twórcy hymnu narodowego. Od kilku lat wspólnie z członkami

Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Kórniku pamiętamy o tej rocznicy. Generał zmarł 6 czerwca 1818 roku. Kilka dni wcześniej nabawił się zapalenia płuc, ale także gdy wysiadał z powozu, zaczepił obcasem o stopień i przewrócił się. Nie zagojona rana otworzyła się, nastąpił krwotok i wywiązała się gangrena.

Zgodnie z życzeniem generała pochowano go w mundurze legionowym a do trumny włożono trzy szable; z okresu insurekcji kościuszkowskiej, z okresu legionów oraz tą którą walczył pod Berezyną w 1812 roku. Do trumny trafiły także trzy kule, które raniły go pod NoVi we Włoszech, pod Tczewem oraz pod Berezyną. Aktualnie szabli w grobowcu już nie ma. W lipcu 1863 roku trumnę przeniesiono do ufundowanego ze składek publicznych sarkofagu. Warto tutaj wspomnieć o losach serca generała. Początkowo zgodnie z jego  życzeniem znajdowało się w winnogórskim pałacu. W 1907 roku Henryk Mańkowski zawiózł serce do Krakowa, ponieważ planowano umieścić ja na Wawelu.

Niestety tam nie trafiło  a znalazło się w muzealnych magazynach. Do Wielkopolski wróciło w 1966 roku i umieszczone zostało w poznańskim ratuszu, a następnie w 1992 roku przeniesiono je do Muzeum Józefa Wybickiego w Manieczkach. Ostatecznie rok później zostało złożone na “poznańskiej Skałce”: najpierw w kaplicy, później w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan. Następnie odbyliśmy spacer po parku otaczającym pałac, oraz zwiedziliśmy komnaty pałacu.

Od 2023 roku w byłej powozowni jest zorganizowana wystawa Generał Sam Się Broni. Można w niej zobaczyć mundury i broń z tamtej epoki. Jednym z ciekawszych eksponatów jest order VIR TUTI MILI TARI oraz  kopia Pieśni Legionów Polskich we Włoszech składającej się z sześciu zwrotek. Była to dla nas kolejna lekcja historii.

Józef Żeleźny

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]