Img 6676
Kadr z teledysku (fot. YouTube)

MRK z osobistym utworem na Dzień Matki

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

26 maja w Polsce obchodzi Dzień Matki. W niedzielne południe śremski raper Marek „MRK” Skrzypczak wypuścił na platformie YouTube teledysk do piosenki „Mamo”. Jest to kolejny singiel z zeszłorocznego albumu „MRK SOLO”.

“Mamo” analiza


Berdychowski Kwiecien2 2024

Chciałbym najpierw się zająć najpierw samym utworem i jego tematyką. Marek jest już znany z tego, iż jego utwory są przepełnione życiowymi historiami, spowiedzią z błędów i nauki z nich płynących. Od pierwszych wersów podmiot liryczny przyznaje się do zadanych ran bliskim oraz byciu złym:

Tyle musieliście przejść przez to życie

Moje upadki i wzloty

Wiele błędów popełniałem z czystej głupoty

Wiele nocy nieprzespanych i Twoje gorzkie łzy – wiem, wiem

Nieraz byłem zły i przepraszam Cię za wszystkie złe chwile

Jednak przypomina ile wiedzy życiowej i dobrych rad przekazała mu matka w czasie młodości. Niektóre z nich są obecnie niepopularne, jak wiara w Boga. Muszę potwierdzić, że śremski raper, na tyle ile zdążyłem już go poznać – stosuje się do nich:

Mocno pamiętam wszystkie Twe słowa

Wtedy kiedy powijała mi się noga

Wierz tylko w Boga

Bo bez Niego życia nie ma

I zawsze synek wierz w swoje marzenia

Kto nie marzy – ten nie żyje

Warto wyróżnić refren za melodyjność, co sprawia, że łatwo “wpada” w uchu i może spodobać się nie tylko koneserom rapu. Ponadto jest pięknym podziękowanie i zarazem hołdem dla matki:

Stan wojenny, luty, zima – ’82

Dałaś mi życie

To dla Ciebie syn Twój gra

x2

Teledysk

Za teledysk do utworu “Mamo” odpowiada kolejny raz “Kiddzior” (instagram.com/k21_videos). Na początku obrazu widz zauważa cytat autorstwa Matthew Arnolda (angielski poeta): „Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę”. Uważam to za idealny początek, a zarazem podsumowanie tego klipu oraz samego utworu. Następnie udajemy się podróż filmową z Markiem i jego mamą do Kinoteatru Słonko. Resztę trzeba po prostu obejrzeć i ja serdecznie do tego zachęcam:

Kim jest MRK?

Marek o swojej osobie i twórczości opowiedział w wywiadzie ze stycznia tego roku:

Marek “MRK” Skrzypczak to śremski raper “Starej Szkoły”, ale chce docierać do młodych – przeprowadził Wiktor Chicheł

Album “MRK SOLO”

Album Marka “MRK” Skrzypczaka pt. “MRK SOLO” doczekał się oficjalnej premiery w piątkowy wieczór 22 grudnia 2023 r. o godz. 20.00. Za produkcję muzyki odpowiadał Bartosz “Sivy” Suszka, a okładkę zaprojektował Damian Rojek.

Na pewno czytelników interesuje o czym rapuje Marek Skrzypczak na wspomnianym albumie. Należy uwypuklić, iż płyta została oparta w brzmieniach “oldschoolowych” i tematyka także utrzymuje się w tym klimacie.

Więcej o premierze można dowiedzieć się z zeszłorocznego artykułu mojego autorstwa:

Promocja płyty rapera MRK – “MRK SOLO” w Śremskiej. 41-latek z pierwszym albumem! – Wiktor Chicheł

Zostaw komentarz