Turniej Ruchu Drogowego Śrem (20)
Najlepsze ekipy z wojewódzkiego etapu trafiła do finałowej rozgrywki na krajowym szczeblu / fot. M. Czubak
  • Home
  • Aktualności
  • Wojewódzki finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Śremie już za nami

Wojewódzki finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Śremie już za nami

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W rywalizacji startowali reprezentanci podstawówek z powiatu śremskiego, ale nie zajęli żadnego znaczącego miejsca w czołówce.


Berdychowski Kwiecien2 2024

W sobotę, na terenie szkoły podstawowej nr 1, odbył się wielkopolski finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 200 uczestników, którzy stanęli do rywalizacji, mając do wykonania cztery różnorodne zadania sprawdzające ich wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Rywalizacja podzielona była na dwie kategorie wiekowe.

Pierwszym wyzwaniem dla młodych uczestników był test sprawdzający znajomość zasad ruchu drogowego. Uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą na temat przepisów, w tym zasad pierwszeństwa na skrzyżowaniach. Pytania dotyczyły zarówno ogólnych zasad, jak i specyficznych sytuacji drogowych, wymagając od uczestników logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji.

Drugim etapem rywalizacji była praktyka z udzielania pierwszej pomocy. Zadanie polegało na symulacji sytuacji, w której rowerzysta upadł podczas jazdy. Uczestnicy musieli prawidłowo ocenić stan poszkodowanego, a następnie zastosować odpowiednie techniki pierwszej pomocy, takie jak sprawdzenie przytomności, ocena oddechu oraz ewentualne wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Kolejnym wyzwaniem był tor przeszkód, który wymagał od uczestników nie tylko zręczności, ale także precyzyjnego manewrowania rowerem. Zadanie to pozwoliło sprawdzić, jak dobrze uczniowie radzą sobie z omijaniem przeszkód, zachowując jednocześnie równowagę i kontrolę nad pojazdem.

Ostatnim etapem konkursu był przejazd przez miasteczko ruchu drogowego. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością bezpiecznego poruszania się po symulowanych ulicach, zwracając uwagę na znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Ważnym elementem tego zadania było przestrzeganie przepisów oraz umiejętność przewidywania zachowań innych uczestników ruchu.

Wszystkiemu przyglądali się sędziowie, którzy punktowali wszelkie nieprawidłowości. Nie chodzi o to, by uprzykrzać życie dzieciom, ale o to, by w prawdziwym życiu, w czasie realnego zagrożenia, przypomnieli sobie oni, jakie błędy popełnili podczas symulowanych zdarzeń i uniknęli ich w przyszłości.

Miłym akcentem całego przedsięwzięcia był fakt, że organizatorzy nie zapomnieli o żadnej drużynie. Każda została wyczytana i każda otrzymała dyplom uczestnictwa. Z kolei najlepsze ekipy oprócz pucharów mogły sobie wybrać nagrody i mają zaszczyt reprezentować województwo wielkopolskie w krajowych finałach, które odbędą się w czerwcu. Niestety. Nie będzie nam dane oglądać tam reprezentantów powiatu śremskiego. Żadna z naszych ekip nie znalazła się w gronie tych, które dostąpią tego zaszczytu.

Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – wyniki:

KAT. I

  1. Szkoła Podstawowa w Przykonie;
  2. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Konojadzie;
  3. Szkoła Podstawowa w Mieszkowie.

KAT II

  1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Lesznie;
  2. Szkoła Podstawowa na 1 w Kostrzynie;
  3. Szkoła Podstawowa nr 1 w Czarnkowie.

Zostaw komentarz