red blood cells, microbiology, biology
Są cztery grupy krwi/ fot. Pixabay

Kto i gdzie może oddać krew?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Krew – cenny płyn naszego ciała. A jednak można się nim podzielić z osobami, które go potrzebują. Kto i gdzie może oddać krew?


Berdychowski Kwiecien2 2024

Jak ważna jest nasza krew? Każdy z nas wie, że to drogocenny płyn, bez którego człowiek nie może żyć. Rozprowadza tlen, substancje odżywcze, odprowadza produkty przemiany materii itd. Jednym słowem jest bezwzględnie potrzebna. W krwi człowieka znajdują się różne antygeny odpowiedzialne za grupy krwi i układ Rh.

Mamy cztery grupy krwi:

  • A
  • B
  • AB
  • 0

Natomiast w układzie Rh występują dwie grupy: dodatnia (ma ją 85% populacji) oraz ujemna (15% populacji).

Krew niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia. Chociażby podczas wypadków czy masywnego krwotoku. Potrzebna jest również w leczeniu niedokrwistości, która towarzyszy wielu chorobom nowotworowym.

Kto może oddać krew?

Możemy dzielić się tym cennym płynem ustrojowym. Oddać krew mogą osoby w wieku od 18 lat do 65 lat spełniające kryteria, o których możemy bliżej dowiedzieć się na stronach RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa). Dawcy krwi prócz moralnych korzyści mają swoje przywileje np. przysługuje im zwolnienie od pracy lub nauki w dniu, w którym oddaje się krew oraz następnym oraz posiłek regeneracyjny w postaci 9 czekolad czy także ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa.

Gdzie oddać krew?

Krew możemy oddać w punktach RCKiK, które są w całej Polsce. Bardzo często organizowane są przeróżne akcje związane z oddawaniem krwi w różnych miejscach, np. pod dany punkt przyjeżdża specjalny autobus, w którym można oddać krew lub też urządzane są zbiórki krwi dla konkretnej osoby. W ramach programu polityki zdrowotnej prowadzona jest kampania społeczna ,,Twoja krew, moje życie”.

Jeden z punktów RCKiK znajduje się w Poznaniu. Ponadto w Wielkopolsce dostępne są Oddziały Terenowe, w tym jeden w Śremie na ulicy Chełmońskiego. W Śremie działa także Klub HDK PCK Garnizonu Śrem im. Powstańców Wielkopolskich. Na oficjalnej stronie RCKiK w Poznaniu dostępny jest podgląd na stan zapasów krwi w danym dniu.

Zostaw komentarz